Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала

Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов.

По думите му, по-важно е как новото служебно правителство ще очертае своята рамка, защото освен организацията и провеждането на изборите служебният кабинет има и всички права и отговорности, които има и редовният кабинет.

Проф. Маринов обясни, че е малко странно да се говори за приоритети на служебното правителство. "При предишната уредба президентът задава приоритетите и носи отговорност. Сега правителството трябва да се справя с текущи проблеми, някои от които обаче имат дългосрочни последици, особено в сложни времена като днешните".

"Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала, защото засега не виждаме да се появява нищо ново. Тази тежка системна политическа криза може да се преодолее само ако се появи нов, достатъчно мощен политически субект, който да мобилизира достатъчно голям кръг от обществото и така да придобие необходимата легитимност, за да се установи легитимна, работеща, устойчива структура", заяви политологът.

Според проф. Маринов много правдоподобно е новата формация да бъде около президента, но това не е единствената възможност.

Той коментира и лявото обединение около БСП. "Дали ще им се получи, зависи как действат. Ако просто опитат да "залепят" парчетата от БСП преди 10-15 г., няма как да стане. Макар и стъпвайки върху традицията, трябва да има радикално обновление и там. Поне имат шанс да се пропаднат още повече, защото БСП вече са на ръба да изпаднат от НС", подчерта политологът. 

"В България всичко е възможно", добави проф. Маринов в отговор на въпрос дали е възможно ДПС да се яви с 2 различни листи. "Проблемите пред ДПС са краткосрочни,защото голямата част от автентичните избиратели ще последват Ахмед Доган, не Пеевски. Той обаче контролира други сегменти, които са доста важни, и затова може да направи проблеми или юридически спорове. Според мен Пеевски няма шанс в играта по начина, по който я играе - това не е фирма, а партия", смята проф. Маринов.

Цялото интервю на Яница Марова с политолога проф. Александър Маринов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54