Според него това е останало наследство от комунизма. По повод протеста в защита на Калин Стоянов и запазването на поста му служебен министър на вътрешните работи Гунев подчерта, че служителите, които са излезли на улицата го приемат като защита, а не като политическо оцеляване.
Причината е, че те възприемат Калин Стоянов като висш полицай, защото той самият се държи като такъв.
„Калин Стоянов по-скоро реагира като полицай, отколкото като политик, т.е. навлиза в детайлите на едни оперативни решения и коментари, които по-скоро отиват на главен секретар, отколкото на политик.
Мисля, че това създава известно объркване сред служителите на МВР, които започват да го приемат не като политическо лице, а като главен секретар и затова се втурват да го защитават.
В някакъв смисъл той е такъв, защото е полицай от кариерата, който преди няколко месеца беше повишен в ролята на министър. Това е практика, която според мен е вредна.
Това е практика, която рядко се среща в Европа. В Европа министрите никога не са полицаи, има ясно разделение между политическо и професионално ръководство. Управлението на полицията като такава не се прави лично от министъра“, коментира Гунев.
По повод инцидента в Пловдив, при който полицай беше убит от сина си на работното му място, Гунев обясни, че малките компромиси водят до големи проблеми. Подчерта още, че не само в МВР, но и във всички държавни институции, малките компромиси са нещо регулярно – компромиси със строги правила, правене на дребни услуги.
„В МВР има множество разпоредби, които не са ясно разписани. Липсват изрични правила. Това, с което гражданите най-често се сблъскват е начинът, по който се провеждат проверките на КАТ. Ако прочетете инструкцията как точно трябва да се провеждат, ще видите, че има толкова много празни полета. Всичко е разписана общо, което позволява да се стига и до корупция.
Не съм конкретно запознат с вътрешните правила и инструкции, които са съществували в областната дирекция, но не изключвам и там да не е било разписано в такива детайли, които да предполагат стриктно спазване и прилагане.
Другото, което липсва, е как се прилагат правилата и как се следи тяхното прилагане при различните стъпала в МВР.
Трябва да се направи преглед на съществуващите правила, както и как се прилагат в системата, правят ли се реални проверки за спазването им “, каза Гунев.
Ежегодната обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията. В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..
Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...
Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..
"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници. И тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..
Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..