Сдружението ще отбележи 25 години високопланински почиствания, със специална акция в национален парк „Рила“, хижа „Чакър войвода" и хижа „Мусала". Събитието е от 21 до 25 август. Всеки, който пожелае може да се включи като доброволец. Сдружение „За Земята” осигурява места за свободно къмпингуване, вегетарианска храна, работни ръкавици и чували за боклук.
Повече за програмата може да видите във фейсбук страницата на събитието и сайта на сдружение „За Земята“. Ако искате да спите в хижите, възможно най-скоро резервирайте място, като се обадите директно на хижарите. Организаторите на почистването не осигуряват този тип нощувки. В случай, че искате да се включите активно в кампанията, може да станете доброволец в организацията - закупуване и доставка на продукти, разпространяване на информация преди и след събитието, подготовка на информационни материали, подкрепа за транспорта. Може да участвате и със снимков и видео материал, както и да помагате в готвенето.
Активното участие в почистването изисква и предварителна регистрация, която също може да откриете във фейсбук страницата на събитието. Може да се запишете и в таблицата за споделено пътуване.
„Качваме се на 21 август в национален парк „Рила“. Започваме от хижа „Чакър войвода“. Там ще бъдем две нощувки и после още две нощувки на хижа „Мусала“. Идеята е да се съберем повече доброволци и да почистим района, като за съжаление вече сме набелязали места, които имат нужда от почистване. Досега, около седем пъти сме били в Рила. Тази година повтаряме тези хижи, но пък мислим, че на хижа „Чакър войвода“ има какво да доизчистим. Хижа „Мусала“ е хижата при най-високия връх в България, много хора я посещават и смятаме, че там има замърсяване от туризма. Правим палатковите лагери около хижите и тази година, със сигурност, няма да палим огън дори и на местата, на които е разрешено, заради температурите и цялата ситуация в страната, с пожарите. Най-важното нещо, което искаме да вкараме като дух в това почистване е, че ние сме отговорни към природата. Не само, че не я замърсяваме, не само, че я чистим, но и за всичко останало.
Почистването започва сутрин по-рано след закуска. Някои от доброволците тръгват на по-дълги преходи, т.нар. лъчове, защото смятаме, че и на други съседни места може да има замърсяване. Ако е много горещо на обяд правим почивка и продължаваме. Често се случва да разравяме стари сметища, тъй като в едни други времена, на хижарите им е било казвано да заравят отпадъците около хижите. Приканваме всеки, който иска да се включи като доброволец, да си носи бутилка за вода, канче или друга посуда, за да няма прибори за еднократна употреба. Сами себе си да възпитаваме. Много обичаме и края на работния ден, преди вечеря, за да се съберем на поляната пред хижата и да дискутираме някоя важна, за нас, тема. Понякога я избираме предварително, понякога тя просто си идва сама. Винаги каним и хора от дирекцията на парка да се включат, да ни разказват за тяхната работа, предизвикателствата и как ние можем да помогнем? Каним и хижарите, и изслушваме и тяхното мнение“, разказва Данита Заричинова, от сдружение „За Земята“.
Eкипът на Сдружението е на линия за допълнителни въпроси. Следващата им голяма цел е, след началото на учебната година, да имат възможност да посетят повече училища в страната, за да запознаят учениците с филма „Из Чисти планини“, който разказва историята на почистванията. Как всеки един от нас може да е по-отговорен към природата и да я уважава повече?
Данита Заричинова е гост в предаването „Вход свободен“
Чуйте още, в прикачения файл.
След успешното провеждане на фестивала „Ние сме децата на реката“ през септември, фондация InBetween и район "Централен" на Община Пловдив отново си партнират, за да отбележат Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Детски рисунки, вдъхновени от природата, показват организаторите на фестивала. Изложбата, кръстена на..
Дуетът Димитър & Христо представя нов албум на 27.11.2024 г в зала „Дом на културата Искър“ .Третото студийно издание е със заглавие „Несломен“, а специални гости ще бъдат Стенли, Стефан Илчев, Камен Воденичаров и трио „Фида“. Димитър Атанасов и Христо Младенов обещават незабравима музикална наслада, която ще сътворят заедно с: Христо..
На 21 ноември от 18:00 на ул. "Гладстон" 1 стартира събитието " Местни агенти. Среща на активните хора на Пловдив". Оранизатори са Марина Кисьова де Хеус, основател на Академия "Екатерина Каравелова" и Виолета Керемедчиева от Сдружение "За Земята". Целта на тази среща е да се създаде общност на хора, които имат отношение към Пловдив. Един от..
Замисляли ли сте се, че хармонията в дома не зависи само от Вас? Понякога се питаме защо например раздорите са по-чести от преди или по-страшно - здравословното състояние на децата, защо се влошава често. Отговорите на всички тези въпроси се крият в паметта на българина и най-вече в подредбата на вещите в собствения ни дом. Спазването на..
Европейският ден на музикотерапията е 15 ноември. Десетата годишнина, в България, беше отбелязана под мотото „Ритъмът на благополучието“. Популяризирането на това мото ще повиши степента на осъзнатост за ползата от музикотерапията, в грижите за психичното здраве. Тази фраза обхваща идеята, че музикотерапията може да създаде хармоничен баланс..