Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любопитно и с усмивка за белошипата ветрушка

6
Белошипа ветрушка

В едно от изданията на традиционната ни рубрика "За животните с любов" Ви разказахме любопитни факти свързани с белошипата ветрушка (Falco naumanni, Fleischer, 1818). За целта се допитахме до експертното мнение на д-р Градимир Градев от Зелени балкани, който е и ръководител проект "Живот за белошипата ветрушка". По думите му, белошипата ветрушка е малък сокол, който е полезен помощник на човека в борбата с неприятелите в земеделските територии. До 1960 г. е считан за една от най-многочислените хищни птици в Европа. Работата за белошипата ветрушка на еколозите от екипа на Зелени Балкани датира от 1989 г., когато е регистрирано и последното гнездово находище на вида в Сакар планина. Популациите на вида в съседните ни Гърция и Турция са едни от най-многочислените в Европа, но видът така и не се завръща в България. 

За възстановяването на вида в страната експерти на сдружението обединяват усилия в рамките на проект "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България - Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360“, като избират метод чрез директно освобождаване на млади птици в природата. Не закъсняват и добрите новини! В резултат от целенасочената и последователна работа, белошипата ветрушка е възстановен като гнездящ за страната вид и първата колония е създадена в SPA Сакар (Special Protection Areas). Първото гнездене на 5 двойки беше регистрирано през 2014 г. в околността на с. Левка, общ. Свиленград. Постепенно колонията нарастна на размер и през 2017 г. достигна 20 двойки, гнездящи главно в изкуствени гнездилки, поставени от екипа на Зелени Балкани, специално за тази цел. Заедно с това, в рамките на проекта през 2014 г. беше открита друга, непозната преди това, колония на белошипи ветрушки, гнездящи в „Лукойл Нефтохим Бургас”, откритие направено с участието на работници и с подкрепата на РИОСВ Бургас. 

Към днешна дата и с помощта на екипа на Зелени балкани, чиято кауза е българската природа, женската белошипа ветрушка, като представител на едни от най – редките хищни птици у нас е екипирана със сателитен предавател само преди около месец и вече осигурява неизвестни до момента данни за този вид в страната ни. Съвременното устройство е поставено на гърба на птицата в околностите на с. Климент, Карловско, попадащо в обхвата на Защитена зона ,,Средна гора“ BG0002054, част от екологичната мрежа НАТУРА 2000. В този район, екипът на проект "Живот за белошипата ветрушка", ръководен от д-р Градимир Градев, LIFE19 NAT/BG/001017 стартира създаването на нова колония от застрашения вид соколи. Това е третото поредно място (след Сакар планина и околностите на Стара Загора), в което природозащитниците инициират създаването на колония защитените птици. Тук, през това лято, в природата са освободени и първите 70 индивида по специализирана методика за адаптация на млади белошипи ветрушки. Целта е да се разшири географското разпространение на възстановената у нас, преди няколко години от Зелени Балкани, популация на белошипите ветрушки. Освен това, месец август е и месецът посветен на десет годишнината от завръщането на вида у нас. В тази връзка и много деца природозащитници бяха запознати от еколозите с интересни факти от живота на ветрушките. Всички тези знания предадени, благодарение на дългогодишния опит на екипа и работата по проекта, която продължава и до днес. 

Ръководителят на проекта д-р Градев бе гост в предаването "Вход свободен" и за рубриката "За животните с любов" сподели що за родители са белошипите ветрушки, как малките се учат да летят и ловуват, и не на последно място как да се пазят от неприятели. Целият разговор е в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Уникална човешко-кучешка разходка тази неделя в Пловдив

Питали ли сте се какво означава успеха? Търсили ли сте отговор на този въпрос например в очите на Вашето куче? :)))  А, сега...Погледнете четириногия си другар, може би ще се изненадате :) Защото истината е, че обичните ни любимци имате решения и отговори, за които не сме и подозирали, че съществуват.  Ако не ни вярвате, елате да се уверите сами -..

публикувано на 01.11.24 в 19:28
Снимка личен архив

Станислава Йорданова е "Агент на промяната"

За пета поредна година Фондация "Сошъл Фючър" избра тазгодишните носители на наградата "Агент на промяната". Тази награда получават всички вдъхновяващи хора, които се отличават с добрите си дела, със своя личен пример на добротворчество и не на последно място позитивна промяна.  Станислава Йорданова е един от тези млади хора, които не просто са агенти..

публикувано на 01.11.24 в 18:55

Позитивен заряд и съхранена памет ни крепят като общество

В Деня на народните будители Ви разходихме до първото българско село на книгата Челопек. Там с усмивка ни посрещна Мария Дончева от сдружение "Книгини". Тя бе наш ефирен събседник в предаването "Вход свободен" днес. Като начало я попитахме дали в Челопек отбелязват празника по-специално и какво означава да бъдеш будител? Тя ни отговори: "Всеки от нас..

публикувано на 01.11.24 в 18:30
Табло за Деня на народните будители - 2

За Будителите по детски и с усмивка

Днес в предаването "Вход свободен" посрещнахме ноември по традиция с най-светлия български празник - Денят на народните будители!  Денят, в който отдаваме значимото на  всички български просветители, книжовници и революционери — будители на възраждащия се национален дух, стремеж към образование и книжовност. За да бъдем в унисон с празника екипът..

публикувано на 01.11.24 в 17:16

„Алтер его” - хороводно в неделя и понеделник

Тази събота по изключение „Алтер его“ няма да има премиерно излъчване, поради футболен мач, предаван на живо. За сметка на това може да ни слушате във времето за повторения – неделя и понеделник, когато ще ви припомним гостуването на майстора на тъпана Асен Мусов!  Специално за него сваляме всичките си сатирични рубрики, за да има мегдан да се..

публикувано на 01.11.24 в 09:52