Вече няколко параклиса са напълно обновени и са се превърнали в приятно място за отдих. Доброволци и кметство в асеновградското село Бачково реставрират стари параклиси край населеното място. В последните години няколко божии храмове са били обновени, което е допринесло за съхранението им и вече се посещават от местни и гости. В близост до тях са създадени и кътове за отдих и почивка. Някои ремонтни дейности са напълно завършени, а за други продължава набирането на средства. Обновяването и ремонтите на всички параклиси и църкви, които са ремонтирани в околностите на населеното място, се е случило благодарение на доброволен труд и дарения, съобщи кметът Христо Калчев.
200-годишният параклис „Св. Варвара“, разположен над Бачково, е бил изцяло обновен. С времето сградата е била напълно изоставена. Доброволците, с подкрепата на кметството, са разчистили растителността и са оформили пространството пред параклиса, като място за отдих. Изгледът от там открива красотата на дефилето и Бачковския манастир. Монтирана е чешма и 6-метров метален кръст, на който е поставено и осветление. Изградени са два навеса, които осигуряват сянка и създават приятна прохлада. Ремонтиран е покривът, подменени са иконите, освежена е самата постройка.
Параклис „Св. Петка“ се намира вътре в Бачково. Той също е бил изоставен във времето. Към момента мястото около параклиса е оформено стъпаловидно на нива със зидове, монтирана е и чешма. Изградени са свод и навеси, поставени са пейки. Ремонтиран е целият покрив на постройката, освежени са стените, подновени са иконите.
Параклис „Св. Георги“, разположен над Бачково, също е ремонтиран. Поставен е нов навес, декориран с т. нар. камъни - тикли - отпред (по стар бачковски обичай). Изцяло е ремонтиран покривът на постройката, като по този параклис предстои още работа.
В църквата „Св. Атанасий“, която е построена през 1848 г. и е разположена в началото на Бачково, също тече ремонт. Сградата е била в доста лошо състояние. Вече куполът е напълно обновен, а по камбанарията се извършват ремонти дейности все още. Това е I етап от планирания ремонт по църквата. Реставрацията ще продължи с обновяване на оградата и подмяна на покривната конструкция, след набиране на необходимите средства.
Как е подета инициативата, за да бъдат спасени почти разрушените сгради на църквата и на параклисите, говорим с Николай Стоицов, доброволец от селото.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..