Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в конституцията сега съставянето на служебно правителство е малко по-различно и просто сме свидетели на една част от проявленията, които могат да се случват при прилагането на редакцията.
„Редакцията, която беше направена на промените, е малко непрецизна. Непрецизна, защото преди тези промени текстът беше ясен, че президентът назначава служебно правителство, като имаше особеност, че той разпуска НС и насрочва нови избори.
След промяната дали от бързината, дали от недооглеждане текстът е така написан, че назначаването на служебното правителство и насрочването на нови избори са свързани помежду си. Това създава именно тази ситуация. Конституцията казва, че трябва първо да назначим служебно правителство и след това да се насрочат нови избори.
Ако беше прецизирано да не се обвързва назначаването на служебното правителство с новите избори вероятно нямаше да стигнем до това напрежение“, каза доц. Паунов.
Според него така разписани текствовете дават възможността на президента да не се съгласи с предложението, което кандидатът за министър-председател прави за кабинет.
Добави още, че е прекалено силно да се говори за нарушаване на конституцията, както и че държавният глава няма желание да възпира процедурата.
„Той призовава народните представители да изпълнят задълженията си, да попълнят този списък, който е частично празен с потенциалните кандидати за премиер. Той каза, че продължава да работя с потенциалните кандидати, които отказват да заемат поста, за да ограничи задълбочаването на политическата криза, т.е. той прави всичко възможно да осъществи този политически арбитраж“, обясни Паунов.
Коментира също, че няма срокове в конституцията за назначаване на служебен кабинет.
„Хипотезата да остане сегашният служебен кабинет и да проведе избори е прекалено крайна. До нея трудно може да се стигне, но не е невъзможно.
На този етап не мисля, че може да се говори за потенциално несъгласие на всички кандидати, които участват в процедурата“, коментира Паунов.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..