Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева.

Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в конституцията сега съставянето на служебно правителство е малко по-различно и просто сме свидетели на една част от проявленията, които могат да се случват при прилагането на редакцията.

„Редакцията, която беше направена на промените,  е малко непрецизна. Непрецизна, защото преди тези промени текстът беше ясен, че президентът назначава служебно правителство, като имаше особеност, че той разпуска НС и насрочва нови избори.

След промяната дали от бързината, дали от недооглеждане текстът е така написан, че назначаването на служебното правителство и насрочването на нови избори са свързани помежду си. Това създава именно тази ситуация. Конституцията казва, че трябва първо да назначим служебно правителство и след това да се насрочат нови избори.

Ако беше прецизирано да не се обвързва назначаването на служебното правителство с новите избори вероятно нямаше да стигнем до това напрежение“, каза доц. Паунов.

Според него така разписани текствовете дават възможността на президента да не се съгласи с предложението, което кандидатът за министър-председател прави за кабинет.

Добави още, че е прекалено силно да се говори за нарушаване на конституцията, както и че държавният глава няма желание да възпира процедурата.

„Той призовава народните представители да изпълнят задълженията си, да попълнят този списък, който е частично празен с потенциалните кандидати за премиер. Той каза, че продължава да работя с потенциалните кандидати, които отказват да заемат поста, за да ограничи задълбочаването на политическата криза, т.е. той прави всичко възможно да осъществи този политически арбитраж“, обясни Паунов.

Коментира също, че няма срокове в конституцията за назначаване на служебен кабинет.

„Хипотезата да остане сегашният служебен кабинет и да проведе избори е прекалено крайна. До нея трудно може да се стигне, но не е невъзможно.

На този етап не мисля, че може да се говори за потенциално несъгласие на всички кандидати, които участват в процедурата“, коментира Паунов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22