Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев.

Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на регулатори, то растителноядните – като пасат създават богата на видове мозаечна екосистема, също така премахват сухата трева и по този начин намаляват опасността от пожари. Хищниците пък са в ролята на балансьор за размножаване на тревопасните.

Като добри примери за екосистемни инженери посочи тарпанът, зубърът, бобърът, еленът, турът и куланът.

„Затова опазването им е от ключово значение. В България вече има успехи на връщане на изчезнали животни обратно в дивата природа – в Източните Родопи. Тук живеят 19 зубъра, 190 тарпана, 150 благородни елена и 500 лопатара.

Това са стадни животни и за да подпомагат борбата с климатичните промени трябва да има поне няколко стотин от всеки вид. В България 19 зубъра не са достатъчни.

Нужна е голяма популация, за да има богат генофонд и да не се стига до кръвосмешения и заболявания на вида.

Ако в една гора няма големи бозайници, често един или два вида растения ще доминират и другите дървета, които са зависими за своя растеж от големите бозайници може да изчезнат.

Така може да се окаже, че има една храстоподобна растителност, която не произвежда толкова кислород и не улавя толкова въглероден диоксид, колкото големите дървета.

Където има паша дърветата израстват много по-големи и улавят много въглероден диоксид“, коментира Василев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21