"Тракийски храм от III век преди Христа ще експонираме в Пловдив. Това е уникален обект за България, който няма аналог по нашите предели.", смята директорът на РАМ Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов. Той поясни, че разкопките на Голямата могила, в район Южен, с височина 12 метра са продължили три години.
Кметът Костадин Димитров каза, че за археология и разкопки са отпуснати 600 000 лева за тази година. "30 000 лева от тях са използвани за разкриването на храма през тази година.", съобщи доц. Кисьов. Той допълни още: Сега открихме нещо интересно - имало е подход и трасиран път с пътна настилка, обслужвал самата църква, която пък открихме миналата година и тя се датира от XI-XII век. Около църквата е имало няколко погребения в зидани гробове, останките, от които се изследват.
Пловдивските археолози смятат, че могилата е издигната заради тракийския храм, а не заради църквата от по-ново време.
Престои заснемане на храма и после ще бъде определено задание, за да се пристъпи в следващата година към експонирането му.
"Планираме да реализираме тук на района от 10 декара открит археологически парк.", каза заместник-кметът с ресор "Култура, археология и туризъм" Пламен Панов. Той посочи, че част от находките ще се разглеждат на място, като ще има и залесяване, и нова пътна връзка между районите Тракия и Южен.
"Тук има техника, използвана за строителство от племето на бесите, одрисите. Това изграждане е без аналог. Това е периодът на Филипопол и Пулпудева, краят на III век преди Христа, храмът е обслужвал местното население през онзи период. На мястото има и останки от постройки от османския период", допълни доц. Кисьов. Той съобщи, че има за проучване още 30 сантиметра от храма.
Любомир Мерджанов, ръководител на проучванията на Голямата могила съобщи, че в тракийския храм са открили само един керамичен съд, който се проучва.
"Изненадваща е археологическа ситуацията за нашия екип, защото заварихме подмогилното съоръжение в цялост, макар и срутено, впечатляващо е за нас.", допълни Мерджанов.
За загадката Иван Хаджийски си говорим тази събота с философа Тони Николов в "Срещите". Ученият, който с колело обикаля България, за да нарисува истинския портрет на българина и да каже, че "Душевността на човека се определя от обществения му бит." Слушайт, интересно е.
Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта бе поставено вчера следобед със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. Спектакли,..
Един от първите деятели на подводната дейност в България инж. д-р Илия Щирков представя книгата си „Подводни мемоари“ в Народна библиотека „Иван Вазов“. Събитието се провежда по повод 60 г. от началото на водолазната дейност в Пловдив и 35 г. от основаването на подводен клуб "Нептун", който е организатор. В нея той споделя своите спомени..
Близо 100 събития в 13 града са включени в програмата на 12-та поредна Нощ на театрите, която „отваря вратите“ на сценичните изкуства към сърцата на зрителите. Инициативата продължава три дни - от 15 до 17 ноември, а символичното начало на Нощта поставя дискусия със студио на живо от Драматичен театър – Пловдив. В Нощта на театрите ще..
Мюзикълът „Дух“ по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг в главните роли прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Либретото пише Брус Джоел Рубин, а музиката е на Глен Балард и Дейв Стюарт, когото публиката познава от Eurythmics. Сюжетът разказва за..