Той обясни, че изготвянето на документа е съобразено с критериите за екологосъобразност на обществените поръчки на ЕС.
Според него храните са разделени в 10 групи, а изискването за тази година е доставките на биохрани чрез обществени поръчки да са 2% от общия обем.
"Това означава, че ако един доставчик доставя 100 тона храна, само 2 тона от тях да бъде био.Тръгваме от доста ниска база. За да бъдем реалисти. Всяка година ще се увеличава с 1%. Идеята е, че паралелно с търсеното на биопродукти ще се увеличава и производството", допълни Апостолов.
По думите му предвидено е всяка година процентът им да расте, докато стигне през 2031 г. 10%. Той смята, че това ще стимулира производителите да сертифицират и своята продукция. В момента например нямаме нито една сертифицирана ферма за биосвинското месо и имаме само една за биояйца край Павликени с 500 птици, посочи Апостолов.
Той добави, че има храни, които не се произвеждат в страната ни точно защото производителите нямат сигурен пазар.В момента също така много от производителите на биоплодове няма къде да предлагат своята продукция.
Според Апостолов с новата наредба се цели да се гарантира пазара за биоземеделците в страната и така все повече да имат интерес да се биосертифицират.
По думите му документът вече е обнародван в Държавен весник и съответните институции, които набавят храните чрез обществени поръчки, трябва да се съобразят с новите изисквания.
Повече може да чуете от прикачения звуков файл.
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..