В края на октомври предстои българските избиратели отново да отидат до урните, за да гласуват за народни представители в 51-вото Народно събрание. Това са седми поредни парламентарни избори и шести предсрочни.
От началото на 2021 г. досега страната ни е похарчила близо 515 млн.лв. за провеждането на парламентарни избори, съобщава БТА. В тази сметка влизат и парите за президентски избори, както и за вота за Европейски парламент през юни тази година.
Справките сочат, че за вота на 4 април 2021 г. страната ни е похарчила над 65 милиона лева, за изборите на 11 юли 2021 г. – отново над 68 милиона.
На 14 ноември, същата година, се произвеждат избори за президент и вицепрезидент, както и за Народно събрание с общо финансиране от близо 124 милиона лева.
На 2 октомври 2022 г. отново за предсрочни парламентарни избори бюджетът плаща малко над 71 милиона.
Изборите на 2 април 2023 г. струват още повече – близо 87 милиона и 700 хиляди лева.
Последните избори две в едно от 9 юни тази година, за НС и Европарламент струват на страната общо 98 милиона и 180 000 лева.
Обратно пропорционално на завишаващите се суми за избори, чувствително спада избирателната активност.
На вота на 4 април 2021 г. тя е стигнала 50.61%,после на 11 юли същата година са гласували малко над 42% от имащите право на глас.
На вота за президент и народни представители активността е била 40.2%.
При изборите на 2 октомври 2022 г. активността спада до 39.4%.
През април 2023 г. избирателната активност за Народни представители е почти 40.7%.
На вота две в едно за европарламент и предсрочни парламентарни избори тази година избирателната активност отбелязва най-нисък тренд – от 34.4%.
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..