60% са загубите заради остарялата мрежа, 6% от населените места в пловдивска областта са на режим. Наложителни са законови промени и актуализация на националната стратегия за водните ресурси, за да се решат проблемите с безводието. Това стана ясно след на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с отговорните институции, посветена на безводието.
„Целта е да обсъдим ситуацията в момента и да предложим мерки за ограничаване на последствията от климатичните изменения на територията на област Пловдив“, обясни проф. Янчева. По думите й промените в климата през последните години водят до недостиг на питейна вода за бита, за земеделието и за индустрията. Свидетели сме на тежки пожари заради сериозното засушаване и екстремно високите температури, а в същото време и на интензивни валежи, водещи до сериозни наводнения. За изхранване на населението е необходимо да се гарантира интензивното развитие на селското ни стопанство и производство на хранителни продукти, което е невъзможно, без да се възстановят поливните системи, подчерта проф. Янчева.
В срещата участваха директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов, управителят на „ВиК“ ЕООД-Пловдив инж. Антон Гълъбов, управителят на „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Марица“ инж. Костадин Чолаков и директорът на дирекция „Превантивна дейност“ в РИОСВ-Пловдив Димитър Димитров. От страна на областна администрация в нея взеха участие заместник областният управител инж. Атанас Ташков, главният секретар Евелина Апостолова и главният експерт инж. Митко
Стойчев.
На база на дискусията, продължила повече от час, участниците се обединиха около четири основни предложения. Първото е свързано със синхронизиране на подзаконовите актове със Закона за водите, които да отговарят на промените в климата и обществените потребности. Необходимо е държавата да инвестира спешно средства във възстановяване на инфраструктурата на водоснабдителните и мелиоративните системи. В същото време трябва да се облекчи процедурата за ползване на водата за поливни нужди. Четвъртото предложение е за спазване на месечните графици за използване на вода от комплексните язовири.
По данни на управителя на „ВиК“ ЕООД-Пловдив инж. Гълъбов към настоящия момент на воден режим са 14 от общо 218 населени места в областта. Само в едно село няма водопроводна система и това е Поройна, където дружеството е изградило довеждащи системи, а община Първомай предстои да изготви проект и да изгради водопроводна и канализационна мрежа. Необходими са сериозни инвестиции от страна на държавата за обновяване на 60-годишната ВиК мрежа, коментира още инж. Гълъбов. Трябва да бъде решен на национално ниво и въпросът с проекта за водоснабдяването на Пловдив от яз. „Въча“. По думите му Стратегията за развитие на ВиК сектора е изтекла през 2023 г. и е необходимо да се осъвремени и да се изготви Национална програма, която да превърне водата в национална кауза.
Областният управител проф. Янчева съобщи, че срещите й по темата продължават като следващата е с ръководството на „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
Часът на Земята ще бъде отбелязан тази вечер. По традиция отново между 20:30 и 21:30 ч. ще бъдат изгасени светлините на домовете ни и на обществени сгради в страната – символичен знак, с който даваме почивка на планетата. Община Чепеларе се включва в инициативата „Часът на Земята“, като спира осветлението на главната улица „Васил Дечев“ за времето..
Хиляди мотористи от цяла Южна България се събраха в Пловдив за първото за тази година откриване на мотосезона у нас. По обяд при засилени мерки за сигурност те потеглиха от ул. "Дилянка, където" е клубната къща на "Вагабондс", по улиците на града. Рокерското шествие ще продължи към Бачковския манастир, където ще бъде отслужен водосвет за успешен и..
Стотици рокери от Пловдив и областта тръгват днес на традиционното рокерско шествие до Бачково. Те се събират по обяд на кръстовището на улица „Дилянка“ и бул. „България“. Оттам братята на вятъра ще потеглят към Бачковския манастир, където ще бъде отслужен водосвет за безавариен сезон. Екипи на полицията ще подпомагат движението и ще се..
Ски сезонът в Пампорово ще продължи до 6 април. Дори след пролетните температури през последните седмици, в ски зоната в курорта има достатъчно сняг. От петък са в сила намалени цени на лифт картите и отстъпки при отделни хотелски услуги. В края на зимата Пампорово отчита успешен ски сезон с около 25% ръст на туристи, посочи директорът на дружеството..
Евродепутати, експерти и ученици европейски посланици от България, Румъния и Гърция се срещат в Пловдив. Те ще дискутират теми, които са важни за общото европейско бъдеще. Обсъдени ще бъдат климатичните промени и устойчивостта. Сред темите на форума са още дезинформацията, влиянието на социалните медии и гражданските права в дигиталната ера...