Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Седмицата на съвременното изкуство

Стартира 30-ото издание на Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив. Тазгодишното издание е на тема “За по-добър свят“. Официалното откриване е на 4 септември от 19,30 ч. в Баня „Старинна“. Участват автори от България, Молдова, Босна и Херцеговина и Северна Македония.

Изложбата набляга и на пловдивското участие. Сред тях са Велизар Димчев със смела и находчива намеса в Банята; Дуварколектив - група социално-ангажирани художници в града; Надя Генова с впечатляващо присъствие в пространство на Банята; Асен Кръстенов с фотография, Севдалина Кочевска, Осман Юсеинов и Иван Иванов със смели инсталации на любими обществени места в града като кино „Космос“, езерото в Цар-Симеоновата градина, Гарнизонна фурна и Братската могила.

 Куратори на изложбите са артистите Живка Валявичарска и Емил Миразчиев.

Традиционното място на проекта -Баня „Старинна“, отваря врати специално за Седмица на съвременното изкуство, за да отбележи тридесетата си годишнина. Седмицата е един от най-устойчивите формати за съвременно изкуство в страната като предоставя важна подкрепа за развитие на творците. 

За първи път към проекта се включва галерията за съвременно изкуство – Cu29.

„Темата „За по-добър свят“ мобилизира трансформиращия потенциал на съвременното изкуство с визуално и творческо въображение. Тя представя балансирана и разнообразна селекция от млади и утвърдени автори от международната и местна сцена с творби, които засягат съвременни теми, актуални на глобално и местно ниво: екология, миграция и диаспорични култури, война и политическо насилие, неолиберализъм, деколонизация, раса, религия и етнос, пол и сексуалност и др. Изложбата показва съвременно изкуство на високо худо­­жествено ниво. Представени са световно-известни имена от международната сцена: Ширин Нешат, носителка на награда от Венецианското биенале от 1999 г. и Сребърен лъв на Венецианския кино фестивал от 2009 г.; Таня Остоич, известна в световната история на феминисткото изкуство и пърформанса; Кристиян Нямпетаучаствал в Документа 15 и Манифеста 14, с награда за изкуство „Бъдещето на Европа“ от 2019 г., основател на платформа за Африканско видеоизкуство и куратор към e-flux. Поканени са артистите ninavale (Нина Ковачева и Валентин Стефанов), базирани в Париж и активни на международната сцена, носители на награда „Юнеско“ от биеналето в Цетине 2002 г.; Албена Михайлова-Бенджи, любима пловдивска художничка, която живее и работи в Базел; Веселин Алексиев и Милена Кънчева с актуална тематика за миграцията; Дан Тенев, ярка фигура в българската култура, разпознаваем със своите причудати, монументални намеси в градската и природна среда. Участват още художници от Молдова, Босна и Херцеговина, и Северна Македония“, разказват кураторите Живка Валявичарска (САЩ/България) и Емил Миразчиев (България).

Чрез изкуството си художниците размиват фиксирани граници и идентичности. Като набляга на пресечните и транс-континентални връзки и тематики, които присъстват в ежедневието ни по безброй начини, изложбата реализира космополитния потенциал на града.

Дните, наситени с творчество и активност, включват кръгла маса на тема „Изкуство и социална трансформация“ и спонтанни акции в градска среда. Към тридневната програма се включват самостоятелно организирани и продуцирани проекти: Галерия Сариева с изложбата на Камен Стоянов „Град на сенките“и проектът „Изкуство за зелено бъдеще“.

Интервю с Емил Миразчиев може да чуете от прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Чепеларе чества 147 години от Освобождението на града

Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града.  Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..

публикувано на 16.01.25 в 07:18

Пловдив отбелязва 147 години от Освобождението от османско владичество

Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина.  Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Карлово си спомня за създаването на Първия градски съвет в страната

Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната.  Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет.  Следва тържествено  шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя.  Тържественото..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Пловдивските съветници гласуват за общинските имоти и зоопарка

Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година.  Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..

обновено на 16.01.25 в 07:02

Пожарът в Лос Анджелис погълна и дома на пловдивски музиканти

Къщата на известния цигулар и музикален педагог от Пловдив маестро Гаро Балтаян, който от години живее със семейството си в САЩ, е изгоряла до основи в един от пожарите в Лос Анжелос, съобщават от българската диаспора в Съединените щати. Маестро Балтаян, съпругата му Арсине и дъшеря му - известната цигуларка Арусяк Балтаян, са успели да се спасят от..

публикувано на 15.01.25 в 16:39