Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиция, джаз и класика с Теодосий Спасов фолк квинтет

Теодосий Спасов
Снимка: Ани Петрова

Музикантите от Теодосий Спасов фолк квинтет излизат днес на пловдивска сцена. Концертът им е част от фестивала улица „Станционна“.

В интервю за Радио Пловдив известният български музикант Теодосий Спасов заяви, че музикантите готвят уникални изпълнения, които ще бъдат представени за първи път пред публика.  

Този прочут ансамбъл, включващ Теодосий Спасов на кавал и вокал, Пейо Пеев на гъдулка, Иван Георгиев на гайда, Генадий Рашков на тъпан и Християн Цвятков на китара, безупречно съчетава традиционна българска фолклорна музика с модерни джаз и класически елементи. Уникалният им звук и изключителното музикално майсторство вдига залите на крака не само у нас, но и по света.

„Приготвили сме специална програма, която включва пиеси от нашия богат репертоар, включително и такива, които сме изпълнявали по турнета в САЩ, Швеция, Индия. Ще изпълним програма, която ще е съобразена и с публиката, която ще ни подскаже, когато застане срещу нас“, каза още Теодосий Спасов.

Известният музикант е категоричен, че все повече млади хора се интересуват от музиката на „Теодосий Спасов фолк квинтет“. Радостно е, че и много талантливи деца се обучават в музикалните училища и паралелки.

„Пловдив е свързан с онова прекрасно време на моята младост, когато бях студент. Познавам Пловдив много добре“, разказа още Теодосий Спасов.

Цялото интервю с Теодосий Спасов можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безценни факти от историята се съхраняват в НБ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес"  на Радио Пловдив разговаряме с директора на Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив Димитър Минев. От него научаваме   за дигиталния архив и съхранената памет за Трети март и Руско-турската война, за безценните листове история, които могат да се видят онлайн днес от сайта на институцията.  Димитър Минев каза: В онзи..

публикувано на 03.03.25 в 10:38

„Алтер его” - за словото, песните и карикатурите на Хр. Карастоянов

На 22-ри февруари големият български писател Христо Карастоянов щеше да навърши 75 години. В „Алтер его“ не успяхме да отбележим конкретната дата по обективни причини, но затова пък ще направим това тази събота и то по малко по-нетрадиционен начин.  Ще разговаряме за Дядото с известния поет, журналист, фотограф и сатирик Владислав..

обновено на 01.03.25 в 16:10

Пловдивчани посрещнаха Баба Марта на площада

Десетки пловдивчани присъстваха на традиционното посрещане на Баба Марта.  На пл. „Стефан Стамболов“ деца към народно читалище „Кирил Дженев“ представиха пъстра фолклорна програма, а Баба Марта закичи с мартеници деца и възрастни.  В ролята на Баба Марта се превъплъти Лена Райкова, която подчерта, че този празник е много древен и ние трябва да..

публикувано на 01.03.25 в 12:51

В "Срещите" за християнството и езическите празници

Никого няма да изненадам с наблюдението, че България е една от страните със съжителство и до днес на предхристиянските митологични вярвания и християнската вяра. Но как ни легитимира това? С проф. Мария Шнитер в дена на Баба Марта питаме: "Езичници ли сме?" И какво значи това?

обновено на 01.03.25 в 10:11

Тази година "Пловдив 2019" финансира фестивали с близо 2 млн. лева

1 милион и 900 хиляди лева ще инвестира тази година Фондация „Пловдив 2019“ в различни по мащаб проекти. От общо 43 проектни предложения, които са постъпили по отворена покана „Фестивали и големи събития“ експертното жури класира 25 от тях, което е двойно повече в сравнение с миналата година. Селекцията включва ключови събития, характерни за..

публикувано на 28.02.25 в 15:04