Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха носителите на Националната стипендия КЦМ

Днес бе и премиерата на обновеното корпоративно издание на холдинга „КЦМ Днес“

За шести път една от най-големите индустриални компании в България ХОЛДИНГ КЦМ 2000  представи студентите, които спечелиха „Национална стипендия КЦМ“ за учебната 2024/25 година. Осем са талантливите младежи, спечелили стипендията от общо 35 кандидати. Те са от различни учебни заведения и различни специалности в страната и чужбина.

Според главния изпълнителен директор на холдинга инж. Румен Цонев младите таланти на България трябва да се подкрепят. „Младежите имат нужда от подкрепа, от средства, за да отделят времето си за учене, за получаване на нови знания, защото цяла България има нужда от знаещи млади хора, които да я развиват и да я направят едно чудесно място“, подчерта той.

Инж. Цонев приветства стипендиантите на официалната церемония по подписването на договорите.

Сред тазгодишните носители на стипендиите има бъдещи музиканти, педагози, химици, икономисти, хидролози и биолози.

Цветана Мулешкова е от Панагюрище. Тя следва Биотехнологии в Софийския университет „Климент Охридски“. Четвъртокурсничката вече работи по някоко научни проекта, като единият ще я отведе съвсем скоро в Антарктида, за да изучава микроорганизмите във водата край българската антарктическа база на остров Ливингстън. Разбрала за стипендиантската програма на КЦМ тази година от социалните мрежи и решила да кандидатства и да напише есе на тема „Пътят към успеха с Холдинг КЦМ 2000“.

„Темите за писане бяха много интересни. Написах есето и си казах: нямам какво да губя! Изпратих го, бях много щастлива и поласкана, когато разбрах, че съм избрана да отида на втори кръг на конкурса. След интервюто с директорите разбрах, че тези хора са наистина изключително мили и мотивирани да помогнат финансово на младите хора, да се развиват в България“, смята Цвети.

Светлина Цветанова е от Видин и е третокурсничка в ПУ „Паисий Хилендарски“ със специалност Начална училищна педагогика с чужд език. Надява се някой ден да преподава английски език. Обича народните танци и мечтае в бъдеще да създаде собствена езикова школа. Написала е есе за литиево-йонните батерии и възнамерявада използва стипендията, за да си помогне финансово по време на следването. "Родителите ми са разведени и само майка ми се грижи за мен и като цяло ще ми бъде много голяма помощ“, сподели тя.

На церемонията присъстваха също Йоана Марковска от Минно-геоложкия университет, Калоян Димитров от Техническия университет в София, който за втори път печели стипендията и Катрин Чавдарова от Химикотехнологичния университет в столицата. От Ню Йорк пък онлайн се включи Димо Резашки, който следва Финансово инженерство в Колумбийския университет.

Беше представено и обновеното корпоративно издание на холдинга „КЦМ Днес“. Доц. д-р Александър Гьошев е автор на дизайна на изданието. „Самият брой показва, че става въпрос за най-различни предприятия, към една сложна структура и че този брой е обърнат към хората“, обясни преподавателят от АМТИИ. 

Стипендия КЦМ е учредена през 2019 година. Оттогава досега на стипендиантите са изплатени 125 000 лв. и са подкрепени близо 50 студенти. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39