Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради "мръсните" кампании хората не вярват на позитивното

Основни политически партии решиха да си изчистят основни вътрешнопартийните проблеми за това кой ръководи и кой разпределя властта през съда и други институции като ЦИК. Това наистина се случва за първи път, коментира политологът доц.  Татяна Буруджиева в предаването "Точно днес".

"Какво става с политическите партии? Те не просто намаляват политическото си влияние, не просто стават "еднодневни", а все повече пропускат смисъла и значението на това да си политическа партия. Стават като фирми", посочи политологът.

По думите й, когато години наред се използват "мръсни" кампании, това води до отдръпването на хората, а позитивните послания срещат голямо недоверие у тях. 

"Отделно тази честота - 7-ми извънредни парламентарни избори за 3 години, естествено води до много голям разрив между политици и граждани. По-важното е всяка партия да каже: "Ние сме готови за правителство, но имаме тези и тези задачи". Трябва логиката на знанието от А до Я, после ще се намерят хората", каза още Татяна Буруджиева. 

Според нея при ДПС има вероятност да влязат и 2 групи. При БСП решението на техния казус през коалицията може да влезе парламентарна група, но там нещата не са изчистени, дори и при лидерството. 

"ПП-ДБ толкова категорично и ясно отлагаха заявлението, че са партньори и че сега за последен път са заедно, пречи на техния положителен резултат. "Възраждане" може би има възможност да расте, но тя не расте с гигантски крачки. Ако избирателната активност остане същата, едва ли ще има развитие, по-скоро щета", смята политологът.

По думите й, при ГЕРБ положителните послания и опитите да се изградят подстъпи към другите партии са важни. "Когато се отказваш от негативната кампания, каквато имаше преди по време на сглобката, трябва повече самокритичност. Хората не могат веднага да повярват в позитивното, те са неспокойни, но няма тежко кипене.

Посланията трябва да са като на Чърчил - "Обещавам ви труд, под и кръв. В тази кампания трябва да се покажат трудностите, когато се тръгва към някакви политики - тогава хората ще се успокоят", каза още тя. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Татяна Буруджиева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50