Предложението на синдикат „Образование" към КТ“Подкрепа“ с промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, родителите да подписват договор с учебните заведения, че децата им няма да използват мобилните си телефони в учебните часове предизвика обществения интерес и коментари.
За програма "Точно днес“ директорът на СУ „Черноризец Храбър“ Елена Кисьова коментира темата и разказа как проблемът е решен в едно от най-големите учебни заведения в областта.
Тя припомни, че училището бе първото учебно заведение в Пловдив, което преди години въвежда писмени споразумения със семействата, но не е имало очаквания ефект. В момента проблемът с мобилните телефони е решен чрез училищния правилник.
"Ние си имаме правилник за дейността на училището, там е описано всичко. Всеки един родител е запознат с нашия правилник, с най-важното в правилника. Всеки един класен ръководител обяснява на родителите, че ние като институция, като училище имаме наши правила. Тези правила са следните - носене на униформата, неупотребата на телефони в час, дисциплината в правилника. Той се подписва, че е запознат с правилника и че е длъжен да съдейства за спазването. И вече, ако това не се случи, ние имаме наша процедура, при която родителят е отново човекът, който трябва да вземе отношение", обясни Кисьова.
Тя допълни, че в началото на часа учениците поставят мобилните си устройства на определено за целта специално място, а в час децата ползват телефон само, ако е необходимо за учебния процес. По думите й учителите в СУ"Черноризец Храбър" са създали вече правила в клас, които работят и те се спазват.
" Ние сме тези, които трябва да изискваме правилата да се спазват. Ако е записано в закона и законът не се спазва, какви последствия ще има - след като и процедурата за санкции е достатъчно тромава и ако някои реши да оспорва - винаги е оспорвана. Няма да има никакъв ефект", допълни Кисьова.
Тя разказа, че училището е готово за новата учебна година и ще посрещне най-много първолаци в областта -166.
По думите й проблемите в образователната ни система не са малко, но училището се справя.
"Предизвикателствата и притесненията ни са свързани с дуалното обучение, защото то е желано, то е много рекламирано и бизнесът иска, но тогава когато трябва да се сключат споразуменията за две години - за 11 и 12 клас, фирмите не желаят да сключат споразумения.120 лева е заплащането месечно за дете в дуална форма на обучение и в повечето случаи това заплащане за много от фирмите се вижда едва ли не непосилно", коментира Кисьова
Тя смята, че трябва да има някакъв механизъм, за да се регулира процеса, защото много трудно училищата намират фирми -партньори.
" Въпросът е, че самите фирми не искат да имат ангажимент да отделят от своя човешки ресурс наставник, които да учи нашите деца. Това според моите виждания е най-голямото препятствие пред бизнеса", заключи Кисьова.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..