Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов за романа си "Ти, подобие мое"

Радослав Бимбалов
Снимка: Иван Русланов, БНР
В петък 13-ти на книжния пазар излезе новият роман на Радослав Бимбалов "Ти, подобие мое". По този повод говорихме с автора за неговата най- актуална творба.
-Твоята книга е антиутопия от нов вид- действието се развива в близкото минало, стъпило здраво в нашето вчера и застрашително заплашващо да прекрачи в общото утре.
-Наистина е точно това. Истинските антиутопии се разполагат някъде в обозримото бъдеще, така че читателят хем да се стресне, уплаши и ужаси, и в същото време тайничко да се успокои, да си каже: или няма да съм жив, когато това се случва, или то, може би, няма да се случи изобщо. Докато в моя случай аз създавам една антиутопия, която реално във времето започва век или два назад започва да се заражда тази антиутопична идея, но всъщност чисто хронологично, това което се случва сюжетно е в един много кратък период в най -новата ни история- точно след края на ковид пандемията в най- истеричния й вид и преди нахлуването на Русия в Украйна. Тоест това са едни близо две години , в които уж си пое дъх, но всъщност се оказа, че погледнато отсега назад този период е много ключов за всички нас.
-Бог е неочкваният разказвач и безучастен наблюдател в целия ти роман. Всъщност удобен повод за писателя да говори на читателя от името на Създателя на всичко. Как ти хрумна този сюжет?
-Нека първо да кажа, че темата за бог ме вълнува отдавна и в предните си писателски търсения се опитвам да докосвам тази важна за всички ни тема. Няма значение дали сме вярващи, без значение дали се причисляваме към някое от тези четири хиляди религии, които сме измислили, за да си поделим Бог, както пише в романа "като натрошена нафора". Все пак каква е тази сила и енергия , която стои зад нас е ключов въпрос. Любопитното е, че в моя роман бог обяснява цялата концепция на тази загуба на състрадание през теорията на Дарвин, т.е. бог в моя роман е виден дарвинист. Той уважава труда на Дарвин и му е много симпатично, това до което е стигнал и обяснява как по еволюционен път човеците са започнали да изпитват по- малко състрадание...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12