Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите хора не са политически апатични

Политиците не са изпълнили нито едно от обещанията си към нас

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите гласоподаватели", които наскоро учредиха и Национален фронт за младежта.

Според нея целият цикъл на политическата криза е създал една апатия у хората и затова тя разбира тези, които се обезкуражават и отказват да гласуват.

„Честно-казано от моето обкръжение не съм забелязала някои да се откаже да гласува, но това най-вероятно е защото живея в един балон на граждански активни и будни хора. Ние като млади хора, когато отиваме да гласуваме, можем да вземем някого с нас, за когото знаем, че не гласува, да го зведем до урните и да дадем своя вот заедно“, каза Гайтанджиева.

Подчерта още, че до този момент нито една от политическите формации не е изпълнила предизборните си обещания към младите. Като такива посочи  промените във висшето образование, приемането на закон за доброволчеството.

„Всички те остават на ниво обсъждане в парламентарна комисия, не стигат до гласуване на пленарно заседание. Така в една или друга степен ние оставаме на заден фон, въпреки всички обещания и неща, които се казват.

Не може да се отрече и фактът, че до този момент почти нямаме правителство, което да се е задържало, за да има време да изпълни обещанията. Все пак институционално нещата се случват много по-бавно. Ако имаш правителство за 3 месеца, няма как да се изпълнят всички обещания“, отбеляза Александра Гайтанджиева.

Подчерта още, че идеята за учредяване на Национален младежки фронт е закачлива провокация към политическите партии. С нея те искат да покажат, че младите могат да се обединят около каузата, която ги интересува, около това, което е важно за тях и около развитието на бъдещето на България.

„Можем да застанем наравно с политиците и наравно  с тях да отстояваме своето мнение, да защитаваме интересите си вместо просто да съберем политиците и да ги слушаме как се опитват да ни защитават“, отбеляза Гайтанджиева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21