Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, ни е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. Направена е възстановка на тази мелодия с подходящи инструменти и хореография.
Автор на проекта е Петя Крушева (докторант в Институт за балканистика и Център по тракология „Проф. Александър Фол“ към БАН – София), а той се изпълнява от Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол - Варна с председател Жасмин Първанов.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Петя Крушева.
И другите прояви в Международния ден на музиката и поезията:
Пловдивското певческо дружество "Ангел Букорещлиев" продължава своята мисия да вдъхновява млади таланти с нова благородна инициатива – Майсторски клас за ученици до 15-годишна възраст. Младежите ще имат уникалната възможност да се учат от изтъкнати специалисти в областта – тенора Ивайло Михайлов и Яна Делирадева - диригент на хора "Детска китка".
За поредна година Смолян ще бъде домакин на Националния празник на поезията. В него ще вземат участие творци от Смолян, София и страната, сред които: Иван Странджев от Пловдив, Катя Кремзер, Боян Ангелов и Елена Алекова от София, Величка Петкова и Ангел Шеев от Смолян и др.
На 1 октомври от 17.30 часа, празникът ще бъде официално открит пред скулптурната композиция „Орфей и Родопа“. Ще бъде запален символичният огън на поезията, а в 18.0 ч. ще се проведе рецитал по стихове на участниците в обновената зала на Клуба на дейците на културата.
На 2 октомври от 09.00 до 11.30 ч. са поетичните срещи в средните училища на Смолян под надслов „Час по България“. Рецитал под надслов „Огънят“ ще прозвучи и в атриума на Областната управа.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..