27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката?
„ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат направени по начин, който да гарантира честността на изборите. Визирам най-вече процеса по удостоверяване на съотвествието на машините за гласуване. Той трябва да започне тази седмица и да завърши преди изборния ден. На последните местни избори миналата година имаше проблеми с този процес. Надяваме се, че институциите са си научили уроците, за да не се стигне до пореден провал на машинното гласуване“, каза Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Тя подчерта, че е много важно и обучението на членовете на СИК от Районните избирателни комисии, което да не бъде формално, а реално.
Цветелина Пенева беше категорична, че честността на вота зависи от упражняването на правото за гласуване от българските граждани.
„Идеята е ние, като граждани, да отидем да упражним правото си на глас и този глас да бъде отчетен правилно. Това е простичко нещо, което може да бъде свършено добре, ако всички въвлечени в процеса се отнесат сериозно и отговорно към него. Не подкрепям това непрекъснато нагнетяване на разговорите за компрометиран, купен вот, това още повече уронва доверието на гражданите. Нека подчертаем още веднъж дебело – всички анализи на експертите и специалисти показват, че корпоративният или купеният, се разпростира до 150 000, 200 000 максимум. При една добра избирателна активност, процентът на корпоративен и купеният вот е минимален и той не може да промени изборните резултати. Трябва да разберем, че като граждани, трябва да упражняваме правото си на гласуване. И затова призоваваме от Обществения съвет към ЦИК“, заяви Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Цялото интервю с Цветелина Пенева можете да чуете в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..