Изложбата ѝ „Усещане за място“ се открива на 12-ти октомври, от 18 часа. След впечатляващата ѝ първа самостоятелна изложба, през юни 2021 година, пловдивската публика има шанса, отново, да потъне в деликатните пространства на нейните картини.
Траяна Панайотова е родом от Ямбол, завършила е професионална гимназия за приложни изкуства в Казанлък, после учи във Велико Търново. Завършва като бакалавър "Изящни изкуства" с направление скулптура, при проф. Константин Денев и ас. Тодор Ламбов. Дипломира се като магистър по "Педагогика на изобразителното изкуство" с направление скулптура, при доц. Георги Минчев. През летния семестър на учебната 2008-2009 година е студент по програма "Еразъм" в Лисабонски университет, Факултет по изящни изкуства. От 2020 година е член на СБХ.
Има участия в различни форуми, като кураторски изложби, национални изложби, биеналета в страната и чужбина. Носител е на много награди у нас и в чужбина. Последната е през миналата година, награда за живопис от IX Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“, в художествената галерия в Русе. През 2019-а година получава номинация за международна награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия.
„Аз съм израснала с изкуството на моята леля. Мога да кажа, че това разбиране за изкуството съм го наследила от моето семейство. И сякаш изкуството ме избра. Не съм се чудила много, с какво да се занимавам. Във времето, по-скоро, се насочих към колажа, към двуизмерното изразяване. Според мен не е важно жанрово дали ще продължиш да работиш това, което си учил, защото изкуството е навсякъде. Може би, някой ден отново ще се върна към скулптурата, защото някои неща не можеш никога да ги изоставиш, но в момента се занимавам главно с колаж“, казва Траяна Панайотова.
За втората си изложба в Пловдив, „Усщане за място“, тя е подготвила основно колажи и смесена техника, на основата на хартия.
„Изложбата се казва „Усещане за място“, защото смятам, че това дава пълната свобода на мен и на хората да интерпретират изложбата по свой начин. Смятам, че бягството от конкретността може да даде свободата за по-пълно наслаждение на това, което виждаш. Все по-често ни липсва на нас съвременните хора, например, човек да застане на едно място и да се рее в пространството, свободата да наблюдаваш едно небе, свободата да наблюдаваш пейзажа около себе си. Не си позволяваме свобода, свободата да погледнем на света по друг начин“, казва още Траяна Панайотова, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..
„Доктор Дулитъл“ е най-новото заглавие в афиша на Пловдивския Куклен театър, като премиерата на спектакъла ще бъде в петък, 7 февруари. Да ни срещне с доктора, който знае езика на животните, си е наумила младата режисьорка Ния Ялъмова, която прави своя дебют като постановчик. Един ден в дома на Доктор Дулитъл пристига вест..
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва..
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи,..