Десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри 2024 ще се проведе в Пловдив между 19 октомври и 3 ноември т.г. под мотото „Поезия безкрай“, което е неслучайна референция към едноименния филм на забележителния режисьор Алехандро Ходоровски, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка и към знаковия филм на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието.
Програмата на фестивала предвижда ексклузивни прожекции в Пловдив на най-нови филмови заглавия, екранни адаптации на литературни произведения, отличени в рамките на последните издания на утвърдените световни кино фестивали и форуми, сред които Кан, Берлинале и Венеция, както и вълнуващи съпътстващи събития. Център на пловдивската кинопрограма ще бъде LUCKY Дом на киното.
Фестивалната завеса на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ е вече повдигната с обявяване на предварителната амбициозна програма за цялата страна, която започва на 10 октомври и приключва на 3 ноември.
Общо 20 са заглавията, които пловдивчани ще могат да видят ексклузивно в рамките на фестивала. На 3 ноември, 16:30 часа в LUCKY Дом на киното ще бъде представен work-in-progress на документалната филмова поредица „Петокнижие Анжелово“. Филмовата поредица посветена на 100-годишната история на Анжел Вагенщайн представлява една забележителна история от последния век на България и света, разказана през невероятната съдба на една конкретна личност. История, в която всеки би могъл да разпознае себе си. И да си обясни света, който всички заедно се опитваме да обитаваме.
Международен кино-литературен фестивал Синелибри 2024 в Пловдив се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
Община Смолян започна изпълнение на два проекта за енергийно обновяване на сградите на Художествената галерия в града и читалището в село Смилян. Проектите са с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Заместник-кметът Мариана Цекова обясни, че за сградата на галерията се предвижда разработване на инвестиционен проект за..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..