Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението по математика трябва да се засили

Веселина Карапеева
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Ще се стигне ли до увeличение на броя на децата, които се приемат в математическите гимназии, за което настояват водещи математици у нас? Веселина Карапеева, директор на пловдивската Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ заяви, че подкрепя идеята да се дава шанс на децата да изучават профилирано и засилено предметите, към които имат афинитет. 

"На национално ниво трябва да има някакво решение, за да няма ощетени деца. Съгласно действащите нормативни уредби тези 2%, заложени в наредбата, в големите областни градове водят до неудобство, защото създават бариера за определн брой деца. В малките областни градове обаче колегите имат проблем с това да си реализират приема. Т.е. там учениците, които желаят да изучават математика в математическа или природоматематическа гимназия не е достатъчен", коментира Карапеева. 

Според нея за област Пловдив по наредба математическата гимназия има право на 3 или 4 паралелки прием на пети клас. Но в училището има свиване на броя паралелки не само за пети, но и за осми клас, тъй като гимназията споделя сградата, в която се помещава, с друго училище. Затова учениците учат на двусменен режим. 

По думите на Карапеева за всяка учебна година броят на желаещите деца също е различен и в двете възрастови групи. 

"Специално за тази година кандидатите за пети клас бяха 150, ние сме реализирали две паралелки с общо 52 деца. Трябва да има и конкуренция. Няма как да приемем всички деца, които желаят да изучават математика, още повече, че в пети клас децата се сблъскват със средно 8-9 часа изучаване на математика, като добавим и допълнителните часове, свързани с интензивно изучаване на предмета. Т.е., ако се увеличи приемът, може да се снижи качеството. Тенденцията по принцип е, когато приемаме децата от 5 клас, да си ги задържим доколкото е възможно и след 7 клас, макар че те кандидатстват наравно с останалите и не ползват привилегии", посочи директорът на гимназията.

Тя е категорична, че трябва да има кардинална промяна в учебните планове и програми на училищата, които изучават интензивно математика, а и в самата нормативна уредба. Според нея обучението по математика трябва да се засили още в първи клас, най-малко с още 1 час, защото в момента тя се изучава три часа седмично и тези часове не са достатъчни за упражнения. 

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36