Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението по математика трябва да се засили

Веселина Карапеева
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Ще се стигне ли до увeличение на броя на децата, които се приемат в математическите гимназии, за което настояват водещи математици у нас? Веселина Карапеева, директор на пловдивската Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ заяви, че подкрепя идеята да се дава шанс на децата да изучават профилирано и засилено предметите, към които имат афинитет. 

"На национално ниво трябва да има някакво решение, за да няма ощетени деца. Съгласно действащите нормативни уредби тези 2%, заложени в наредбата, в големите областни градове водят до неудобство, защото създават бариера за определн брой деца. В малките областни градове обаче колегите имат проблем с това да си реализират приема. Т.е. там учениците, които желаят да изучават математика в математическа или природоматематическа гимназия не е достатъчен", коментира Карапеева. 

Според нея за област Пловдив по наредба математическата гимназия има право на 3 или 4 паралелки прием на пети клас. Но в училището има свиване на броя паралелки не само за пети, но и за осми клас, тъй като гимназията споделя сградата, в която се помещава, с друго училище. Затова учениците учат на двусменен режим. 

По думите на Карапеева за всяка учебна година броят на желаещите деца също е различен и в двете възрастови групи. 

"Специално за тази година кандидатите за пети клас бяха 150, ние сме реализирали две паралелки с общо 52 деца. Трябва да има и конкуренция. Няма как да приемем всички деца, които желаят да изучават математика, още повече, че в пети клас децата се сблъскват със средно 8-9 часа изучаване на математика, като добавим и допълнителните часове, свързани с интензивно изучаване на предмета. Т.е., ако се увеличи приемът, може да се снижи качеството. Тенденцията по принцип е, когато приемаме децата от 5 клас, да си ги задържим доколкото е възможно и след 7 клас, макар че те кандидатстват наравно с останалите и не ползват привилегии", посочи директорът на гимназията.

Тя е категорична, че трябва да има кардинална промяна в учебните планове и програми на училищата, които изучават интензивно математика, а и в самата нормативна уредба. Според нея обучението по математика трябва да се засили още в първи клас, най-малко с още 1 час, защото в момента тя се изучава три часа седмично и тези часове не са достатъчни за упражнения. 

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Антоанета Христова

Изборите ще се решат от корпоративния и платения вот

В преполовената предизборна кампания говорим за нейния интензитет или по-скоро за липсата му, за купуването на гласове и тяхната цена и за шансовете след седмите поред избори да има правителство. Анализът в програма "Ден след ден" е на политическия психолог Антоанета Христова . Проф. Христова каза по повод купувачите на вот : "Усещането у хората..

публикувано на 11.10.24 в 16:12

Няма решение за транспорта до Труд и Войводиново

В събота и неделя на протест излизат пловдивските села Трилистник, Труд и Войводиново.  За пореден път те ще напомнят, че имат транспортни проблеми и неспазени обещания към тях от страна на местните власти. В Трилистник от миналата година настояват да се изгради жп надлеза, за да не изминават десетки километри по заобиколни лоши пътища или да се..

публикувано на 11.10.24 в 15:50

Първият частен пътнически влак все още загрява на старта

Все още не е ясно кога ще започне движението на първия частен пътнически влак у нас. Васил Лясков, изпълнителен директор на ПИМК Рейл Експрес-компанията, която има лиценз за пътнически превозвач, каза пред Радио Пловдив, че все още тече подготовка за това. "Надяваме се скоро. Все още не можем да дадем конкретна дата за това. Все още сме в процес на..

обновено на 11.10.24 в 15:29

Трети сезон на EX ANTE тръгва по Радио Пловдив от 3 ноември

От 3 ноември по Радио Пловдив стартира трети сезон на ЕХ АНТЕ с икономиста Георги Стоев. „Отново на фокус ще е икономическото и критичното мислене. Този път малко повече акцентирам върху това как родителите и учителите могат да помагат на децата да прилагат икономическо мислене в училище, а и в живота. Това е важно, тъй като живеем в..

публикувано на 11.10.24 в 10:23
Огнян Димов

Тревожностите се засилват през последните десет години

В Деня на психичното здраве в програма "Ден след ден" говорим за тревожността с психоаналитика и психотерапевт д-р Огнян Димов . Той е член на Европейската асоциация на психоаналитиците, автор на две книги.  Д-р Димов каза, че тревогите на делника са най-често за илюзорни и замаскирани ситуации, провокирани от битовата част на ежедневието ни...

обновено на 10.10.24 в 16:44