В преполовената предизборна кампания говорим за нейния интензитет или по-скоро за липсата му, за купуването на гласове и тяхната цена и за шансовете след седмите поред избори да има правителство. Анализът в програма "Ден след ден" е на политическия психолог Антоанета Христова.
Проф. Христова каза по повод купувачите на вот: "Усещането у хората е, че се гонят кандидати само от едната страна на конфликтуващите страни. За този метод на купуване на гласове се обръщат всички партии. Тогава когато има едностранна селекция от МВР и прокуратура, това означава, че нещата не са справедливи. Съмнението се увеличава по повод купуването на гласове и неговото преследване."
Срещата на институциите и Румен Радев: "До този момент не са се провеждани такива срещи с президента, толкова силно представени. Аз имам хипотеза, че тази среща бе предизвикана от едностранната селекция на прокуратурата и МВР. Президентът иска да направи нещо, което да има бъдещо действие. Събирайки институциите, той иска те да декларират, че се опитват да контролират платения вот. МВР шефът и Главният прокурор се кълнат и казват, че изборите ще бъдат честни, но това от тяхна страна е само ПР действие. Хипотезата на Радев, е че след вота ще има много големи скандали и ще се иска прекратяване на изборния процес. Това означава, че тогава ще се препише вина на тези, които са виновни за проблемите по време на вота. На тази среща президентът направи така, че публично две от институциите ще трябва да поемат абсолютната отговорност и после да могат да бъдат цитирани."
"Напълно съм убедена, че изборите, ако не бъдат касирани, ще се решат от корпоративния и платения вот.", заяви проф. Антоанета Христова. По думите й активността спадна до 33%, сега се очакват и по-малко избиратели.
"Допускам, че ще има партия, която ще пожелае касиране на вота.", допълни още политическият анализатор.
Нов главен прокурор: "За едната от политическите партии номинацията на Борислав Сарафов е от жизнено важно значение. Допускам, че до 16 януари няма да има правителство. Втората политическа партия иска промяна в системата на прокуратурата. Изборът на главен прокурор е крайъгълен камък за това дали ще се направи правителство. Системата е нестабилна и трябва да покачи нивата на доверие."
Моментната снимка преди финалните дни на кампанията, по декларираното от респондентите, показва, че очакваната активност за гласуване за Народното събрание е 31,1%, като трябва да се имат предвид условностите на изборните списъци, както и на искреността на отговорите. Хипотетичното очакване е за около 2 милиона гласове, като 3,4% от действителните..
71% от българите, участвали в проучване на "Екзакта", не вярват, че е възможно след изборите на 27 октомври страната ни да има добро и стабилно управление. 29% от интервюираните са оптимисти. По-често допускат, че е възможно добро управление избирателите на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ. Подобен отговор изразява очаквания техните партии да участват в управлението..
На финала на предизборната кампания не се регистрират съществени изменения в сравнение с последното ни проучване, проведено преди началото на кампанията. Формулата за 51 Народно събрание е 7 + 2 или 7 сигурни формации с представителство в парламента и две с шансове за участие. ГЕРБ-СДС е лидер в класацията с подкрепата на 24.9% от гласуващите с..
16-та РИК отхвърли сигнал на пловдивчанка за неправомерна предизборна агитация. Според Дарина Иванова в заведение на ул. „Капитан Райчо“ й е сервирано кафе с късметче, в което е ликът на кандидат за депутат и номера на бюлетината на партията. В решението си РИК-а се позовава на дефиницията за "предизборна агитация" в Избирателния кодекс. Тя..
Проблемите на Пловдив като презастрояването, транспортният хаос и трафика, както и недостатъчният брой места в яслите и детските градини, могат да бъдат решени и политическа партия „Възраждане“ има цялостна визия как да стане това, заяви Ангел Георгиев, водач на листите на „Възраждане“ в Пловдив град и в Смолян. „Най-големият проблем..