Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието трябва да е общ приоритет на политиците

Днес и утре деветокласниците полагат теста по природни науки по модела PISA. С това се цели по-добра подготовка на учениците и подобряване представянето на следващото международно изпитване.

Според Люба Йорданова от "Заедно в час" целта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието икак да реформират образователните системи така, че учениците да придобият тези умения, които им трябват за живота след училище. По думите ѝ няма как да се подготвят ученици за  PISA в рамките на един учебен срок. 

"PISA измерва умения, които се развиват в целия период на задължителното училищно образование. И ако искаме да видим по-високи резултатти на PISA, всъщност имаме нужда от цялостна реформа в образованието, а не от входни нива на деветокласниците", коментира Йорданова. 

Тя посочи, че от опита на други държави, които са взели мерки след по-ниски резултати на учениците си на PISA и са направили необходимите реформи, ефект има след един или два цикъла на PISA, т.е. след поне 8 години. В държави  като България, по мнение на различни експерти на световната организация, по-скоро може да се говори за ефект след десетина години.

"PISA измерва точно неща, които на учениците ще им трябват след това, за да се реализират професионално, като личности, възрастни хора, активни граждани. Т.е. не трябва целта ни да бъде да имаме високи резултати на PISA. Целта ни трябва да бъде учениците да притежават тези знания и умения, които ще ги направят щастливи и успешни възрастни след това. По отношение на реформата, според мен тя започва от учителите и директорите, те са най-важни фактори за успеха на учениците. Тук има нужда от осъвременяване на университетската подготовка на учителите, от повече практическа подготовка. Има нужда също от нови учебни програми, но не просто от махане или слагане на даден материал, а от нова визия, нова  философия на учебните програми, които са много по-рамкови и дават свобода на учителите и директорите да преподават спрямо нуждите на собствените си ученици. Реформата трябва да е цялостна", поясни Люба Йорданова.

Според нея политическата криза също задълбочава проблемите в образованието и в тази ситуация едно отговорно решение би било, политическите партии да постигнат съгласие, че образованието е общ техен приоритет и без значение кой е на власт да има една истинска реформа. 

По думите ѝ входните нива са важен инструмент за учителите и много от тях ги правят, защото те ги ориентират къде са силните и слаби страни на учениците и къде да насочат фокуса на преподаването си така, че учениците да наваксат, ако някъде имат пропуски. 

Йорданова смята също, че ако държавата не иска да тества диагностично как се справят даден випуск ученици в дадени области, може да инициира диагностично оценяване на определен период от време на извадков принцип – не всички ученици да правя този тест и да губят повече време за учене, а извадка от ученици от определен випуск да се явява на даден тест регулярно. Така ще може да се види някаква тенденция и да се направи анализ на резултатите, подчерта тя. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10