На официална церемония Районната колегия на Българския лекарски съюз – Пловдив връчи отличията Лекар на годината на заслужили медици и доказали се специалисти от Пловдив и региона.
Голямата награда „Лекар на годината 2024г. получи д-р Никола Боянов - специалист по Гастроентерология от УМБАЛ Пълмед. Той е началник сектор Гастроеентерология към вътрешно отделение на болницата. От 2018г редовен преподавател към симулационен тренировъчен център – научен изследователски институт към МУ Пловдив. Провеждал над 31 следдипломни квалификация в България и чужбина. Главен изследовател в програмата по симулационно обучение по ендоскопска ретроградна холангиопанкреаография.
Д-р Боянов каза в интервю за Радио Пловдив, че е посетил курсове и специализации в Европа и Азия, бил е на практика в Нидерландия, Германия, Франция, Португалия, Гърция, Румъния, както и в Южна Корея, Индия, Китай, предстои му да посети Япония. Там ще специализира в една от най-престижните болници в Токио, където работят по нови техники за ендоскопско лечение на рак.
Лекарят на годината в Пловдив каза, че си пожелава малко по-спокойна работа и по-уредена здравна система. Той открои сред успехите му, че за първи път в България - въвежда ендоскопска субмукозна дисекция пред 2017 г., това е ендоскопско лечение на ранен рак в ректум. Сред неговите постижения е иновативно лечение на ахалазия на хранопровода, като сега работи успешно по ехоенодскопските процедури за жлъчните канали.
По традиция бяха раздадени призовете за семеен лекар на годината на д-р Недка Стоянова от ДКЦ 4 и лекар в болничната помощ за АГ специалиста от болницата в Асеновград д-р Богдан Червенков - началник на АГ отделението .
Наградата за “Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“ получи д-р Веселина Андонова от МБАЛ "Св. Пантелеймон". Д-р Андонова е специалист по неврология с над 30 години опит. Извършва диагностика и лечение на заболяванията на централната и периферна нервна система, множествена склероза, както и доплерова сонография. От 1997 г. е началник на неврологичното отделение
За утвърждаване на авторитета на организацията бе награден проф. Илиан Дойков, изтъкнат специалист и преподавател в УНГ областта, който е бил винаги активна част от съсловния живот на организацията както на национално ниво, така и на регионално. В периода от 2004- 2018 г е заместник председател на Национално сдружение на частните болници в България. През 2017г. получава наградата Мениджър на лечебно заведение. В периода от 2005-2008г заема поста председател на Районна лекарска колегия Пловдив.
Призът за принос в прилагането на иновативни практики отиде при кардиохирурга от УМБАЛ “Пълмед“ д-р Андрей Неутов. Той има повече от 20 години професионален опит, като още през 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков пристига в България от Украйна, за да специализира кардиохирургия, като е с придобита специалност повече от 15 година. Член на българската и европейската асоциация по кардиохирургия. През изминалата година за първи път в България извърши аорто-коронарен байпас на четири коронарни артерии с минимално инвазивен достъп - торакотомия.
Тазгодишното отличие в категорията „Ти си нашето бъдеще“ - получи д-р Даниел Марков, млад лекар в областта на клиничната патология, за който медицината е сбъдната мечта и възможност за развитие в България. Той е асистент и докторант към МУ Пловдив. Съавтор в 8 публикации с Импакт фактор. Участник в проекти свързани с Дигитална патология и Приложение на изкуствен интелект в обучението по патология.
Освен регионалните награди пловдивски медици са номинирани и за националните отличия. Номинациите на управителния съвет Пловдив, които бяха изпратени за Лекар на годината на национално ниво са: за дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност “Медицинска Онкология“ – проф. Жанет Грудева- Попова. В категорията "Развитие на специалността Клинична патология” - доц. Елена Порязова. В категория “Ти си нашето бъдеще“- д-р Полина Ангелова и д-р Валентин Иванов. В категория "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники" проф. Росен Димов. За националната награда "Лекар на годината" пловдивското предложение е за проф. Мария Токмакова.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..