Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инфлацията в ЕС също намалява, няма как да влезем в еврозоната

Любомир Дацов
Снимка: БТА

Инфлацията във всички страни членки на еврозоната намалява също както и при нас през септември, така че разликата между критерия за приемане в еврозоната и инфлацията не се променя. Няма да намалим инфлацията дори и през първите три месеца на следващата година, т.е. няма как да станем членки на еврозоната.

Това коментира финансистът Любомир Дацов по повод изказването на служебния премиер Димитър Главчев, че страната ни би поискала нов конвергентен доклад, когато намали инфлацията.

Обясни още, че у нас тя се запазва около 1% и не се стопява през последните 5-6 месеца. Това е и причината, заради която нямаме основание да твърдим, че ситуацията у нас се е подобрила спрямо другите.

 Любомир Дацов разясни, че за да можем да изпълним критерия трябва в страните, които са част от еврозоната, да има по-висока инфлация, а при нас тя да спадне. Това обаче към момента не се наблюдава.  

„Миналият месец беше разликата 1.1%, в момента е 1.05%, т.е. няма нищо, което да навежда на мисълта, че България ще изпълни критерия. Още повече, че предстоят месеци, в които ще има правене на още по-големи фискални дефицити – доста по-големи харчове, които като цяло ще помпат потреблението допълнително.

Нито сегашното служебно правителство, нито предишното провежда анти инфлационна политика, така че не могат да се очакват по-различни резултати

Ние не правим политика, насочена към намаляване на инфлацията, т.е. ако това стане - ще се случи случайно, а няма да бъде, защото е следствие на определен тип усилия.

Тази дупка няма да се затвори до края на годината. Ако продължаваме с държавните разходи и с тази бюджетна политика това няма да се случи и през първите три месеца на следващата година.

Вече освен инфлацията говорим и за друг проблем стабилността на публичните финанси, т.е. ние не само, че не подобряваме нещата, но от гледна точка на критерии ги влошаваме“, обясни Дацов.

Той даде пример с това, че разходите за въоръжение бяха 1% от БВП, вече надхвърлят 2% и се говори за достигането им до 2.5% от БВП.

Според него именно воденето на този тип политика откъсва от реалността и от основни макроикономически основи, което е и причината за това, което се случва в публичните финанси.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21