По повод Световния месец за борба с рака на гърдата, КОЦ – Пловдив организира кампания за безплатни прегледи и консултации за рак на млечната жлеза, която има за цел да акцентира върху профилактиката и ранната диагностика.
В България всяка година се диагностицират между 3800 и 4000 жени с рак на гърдата. Заболяването е най-често срещаният вид рак при жените. Среща се и при 2% от мъжете, коментира в програма "Ден след ден" завеждащият хирургичното отделение на центъра д-р Валентин Иванов.
"Този вид рак е най-чест рак при жените. Той се увеличава с всяка година, процентът е малък, но бавно расте.Освен това се подмладява, а се знае за него, че колкото жената е по-млада и заболее, толкова може да има по-сериозни проблеми при неговото лечение, както и колкото е по-напреднал стадия, толкова проблемите при лечението на една такава жената са по-големи, по-трудо се лекува, но все пак той се лекува. Има начин да се лекува и да се излекува", обясни онкологът.
Той припомни, че лечебното заведение извършва консултации на всички нуждаещи се целегодишно. При установено заболяване се поема комплексното лечение на всеки един пациент, а след излекуването му се следи с години състоянието му и се извършват необходимите изследвания и прегледи.
"Целта е да се намери тумор, който да е малък и да е в ранен стадии на развитие. Тогава резултатите са добри, тогава естетичните ефекти след лечение са също добри и човек има шанс за напълно оздравяване. Лечението при нас е безплатно, независимо в кой от етапите на лечението е. При рак на гърдата обиктновенно е оперативно, химиотерапия, лъчетерапия, хормонална терапия, имунотерапия - това са основните видове лечения. Има още допълнителни манипулации и лечения, които се провеждат в завсимост от състоянието на пациента и неговия стадии. Всичко се поема от болницата. Веднъж попаднал тук, той премивава през всички етапи и бива насочван от всяко едно звено към остналите звена, така че да се завърши целия цикъл и да излезе здрав, с подобрения и по-добър комфорт на живот", обясни д-р Иванов.
Специалистът посъветва младите момичета и жените поне веднъж в годините да се преглеждат. При навременно откриване на рака на млечната жлеза, заболяването е напълно лечимо, затова профилактиката е изключително важна, категоричен е хирургът.
Прегледите в бившия онкодиспансер ще продължат до 25.10.2024 г. от 13:00 до 15:00 часа в База 1, намираща се на бул. Васил Априлов 15А. Желаещите да бъдат консултирани е необходимо да се запишат предварително на телефоните на регистратурата, в Диагностичен консултативен център.
Повече може да чуете от интервюто с д-р Валентин Иванов, което е в прикачения звуков файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..