Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът в изборния протокол е в "задпротоколното устройство"

Десетки замени на членове на секционни избирателни комисии утвърждават РИК-овете в Пловдив и областта през последните дни. През последните години е практика партиите да подменят своите представители в СИК-овете, но в същото време замените в последния момент отварят въпроса за подготвеността на новоназначените. В момента текат и обученията на секционните комисии, но една част ги подценяват, други не могат да присъстват заради късните промени. 

За Янка Нинова, която тази година ще бъде председател на секция в Асеновград, обученията, образователният ценз и възрастта са важни, когато трябва да се избира член на комисия. Нинова е счетоводител по професия и зад гърба си има многогодишен опит като член на избирателна комисия, включително и през последните години, когато вотовете у нас са по два пъти в годината. 

По думите й много хора са били на обучението в Асеновград. "Голямото читалище си беше чисто пълно", разказа тя. От нейната секция са били само трима, защото останалите членове тепърва ще се посочват. Умората от изборите през последните години, будните нощи след вота отказват част от хората, твърди тя. За да няма неподготвени хора в СИК, които непрекъснато са критикувани от РИК, ЦИК и политиците за сгрешените и надрасканите протоколи, тя смята, че трябва да има постоянна изборна администрация. Дава и пример от предишни избори с  22- годишно момиче, председател на комисия, което не е прочело методическите указания на ЦИК, защото е извикано в последния момент.

 „Често съм работила с хора, които са над 75 годишна възраст или без образование. Възрастен човек не може да издържи повече от 14 часа на работа. След като е член на комисията, той трябва да върши нещо. А тези, които са с нисък образователен статус, се стараем да ги сложим на място, където няма да пречат – да пазят на вратата например", допълва Нинова.

За нея методическите указания към СИК са много подробни, но трябва да се четат. Твърди, че на тези избори няма новости. Според нея не са сложни и протоколите, които СИК трябва да попълват, но допълва, че „задпротоколното устройство не е наред“. „Това ще рече, че човекът, който попълва протокола, или не чете, или не е запознат, или не знае как. 

 По думите й в секциите, в които е работила, се е търсил консенсус, ако има спорове за валидността на хартиените бюлетини.  

Тя смята още, че  организацията по предаване на изборните книжа в РИК също може да се подобри и да не чакат цяла нощ поне комисиите, които правилно са си попълнили протоколите. "Има такава възможност, но някой трябва да се напъне да се случи“, казва още Янка Нинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34