Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да задържим младите сестри и лекари е най- важната ни задача

Кардиологът от УМБАЛ „Св. Георги“ проф. Мария Токмакова е тазгодишният носител на приза „Лекар на годината“. 

Още при награждаването й беше отбелязано, че тя е първата жена, удостоена с наградата. Проф. Токмакова обаче не смята, че в медицината има неравнопоставеност. Според нея балансът е заложен още в приема на студентите. "После при разпределението по специалности има все още някой "мъжки", но и други, за които пък има опасност да се феминизират - като  педиатрията и дерматологията, например". 

Кардиологията, в която тя работи, се радва на голям интерес от студенти и специализанти, защото е сред най- бързоразвиващите се специалностити, много иновативна и привлекателна за младите хора, отбеляза проф. Токмакова. Според нея не бива да се преувеличава ролата на по- доброто финансиране на клиничните пътеки по нея и не бива да се противопоставят отделните специалности по този критерий, защото зад по- скъпите процедури стоят определени принципи.

По-важното е да се намери начин един пациент с повече от едно заболяване да се лекува комплексно, а не заради начина на финансиране да се прехвърля от една към друга клинична пътека.

Проф. Токмакова акценира върху необходимостта да се заплати адекватно труда на медицинските сестри и на младите лекари,  които да остават в България.  "Как да задържим нашите млади кадри е най- важното, което трябва да ни тревожи. Никой не иска да напусне дома си, ако условията са адекватни тук".

Като коментар на факта, че сме сред водещите страни в негативната класация по сърдечно- съдови заболявания проф. Мария Токмакова препоръча повече грижа за сърдечното здраве и за профилактиката, които да се възпитават още от детската възраст.

"Да инвестираме в здравето си трябва да стане правило в нашия живот".

Проф. Токмакова сподели, че има много емоциии с излекувани пациенти, които помни - това са погледи, жестове, усмивки, хубави думи и човек трябва да има сетива да го усети, защото тази благодарност окрилява.

Проф. Мария Токмакова е родена в гр. Пловдив. Възпитаник е на Медицинския университет - Пловдив, на който сега е заместник- ректор. Има  специалности по вътрешни болести и кардиология. От месец март 2008 г. е началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив.  Специалицирала е в чужбина в European Practicum on Clinical Exercise Testing, Balatonfured, Унгария; в Кардиологична клиника, Hopital Beaujon, Клиши, Франция. Стипендиант е на Европейското дружество по кардиология; има едногодишна специализация по кардиология в Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, Бостън, САЩ и др. От март 2019 г. до момента е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“ към Министерството на здравеопазването. Била е научен секретар и председател на Дружеството на Кардиолозите в България. А от тази година е член на управителния борд на Европейското Кардиологично Дружество.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11