Още при награждаването й беше отбелязано, че тя е първата жена, удостоена с наградата. Проф. Токмакова обаче не смята, че в медицината има неравнопоставеност. Според нея балансът е заложен още в приема на студентите. "После при разпределението по специалности има все още някой "мъжки", но и други, за които пък има опасност да се феминизират - като педиатрията и дерматологията, например".
Кардиологията, в която тя работи, се радва на голям интерес от студенти и специализанти, защото е сред най- бързоразвиващите се специалностити, много иновативна и привлекателна за младите хора, отбеляза проф. Токмакова. Според нея не бива да се преувеличава ролата на по- доброто финансиране на клиничните пътеки по нея и не бива да се противопоставят отделните специалности по този критерий, защото зад по- скъпите процедури стоят определени принципи.
По-важното е да се намери начин един пациент с повече от едно заболяване да се лекува комплексно, а не заради начина на финансиране да се прехвърля от една към друга клинична пътека.
Проф. Токмакова акценира върху необходимостта да се заплати адекватно труда на медицинските сестри и на младите лекари, които да остават в България. "Как да задържим нашите млади кадри е най- важното, което трябва да ни тревожи. Никой не иска да напусне дома си, ако условията са адекватни тук".
Като коментар на факта, че сме сред водещите страни в негативната класация по сърдечно- съдови заболявания проф. Мария Токмакова препоръча повече грижа за сърдечното здраве и за профилактиката, които да се възпитават още от детската възраст.
"Да инвестираме в здравето си трябва да стане правило в нашия живот".
Проф. Токмакова сподели, че има много емоциии с излекувани пациенти, които помни - това са погледи, жестове, усмивки, хубави думи и човек трябва да има сетива да го усети, защото тази благодарност окрилява.
Проф. Мария Токмакова е родена в гр. Пловдив. Възпитаник е на Медицинския университет - Пловдив, на който сега е заместник- ректор. Има специалности по вътрешни болести и кардиология. От месец март 2008 г. е началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ „Св. Георги” - Пловдив. Специалицирала е в чужбина в European Practicum on Clinical Exercise Testing, Balatonfured, Унгария; в Кардиологична клиника, Hopital Beaujon, Клиши, Франция. Стипендиант е на Европейското дружество по кардиология; има едногодишна специализация по кардиология в Brigham and Women’s Hospital, Harvard Medical School, Бостън, САЩ и др. От март 2019 г. до момента е главен координатор на експертния съвет по специалност „Кардиология“ към Министерството на здравеопазването. Била е научен секретар и председател на Дружеството на Кардиолозите в България. А от тази година е член на управителния борд на Европейското Кардиологично Дружество.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..