Според проф. д-р Мариела Генева-Попова, началник на Клиниката по ревматология, инициативата е свързана с това да бъдат идентифицирани пациенти, които са в риск да развият остеопороза - първична или вторична или тези пациенти, при които вече е установена остеопороза, трябва да бъдат проследени за това как понасят лечението, доколко то е безопасно и ефективно за тях.
Тази пилотна инициатива обединява лекари и медицински сестри, които работят в екип, фокусирайки се върху здравето на костите. Те ще отговарят за лечението на остеопения и остеопороза, хиповитаминоза D, фрактури и други свързани състояния. Цялостната програма включва споделена мултидисциплинарна медицинска грижа, оценяване, диагностициране и обучение.
Остеопорозата е често срещано заболяване, при което плътността и качеството на костта намаляват, увеличавайки риска от фрактури, особено в гръбначния стълб, бедрото и китката. Загубата на костна плътност обикновено няма симптоми, а първият знак за остеопороза е често счупването. Заболяването засяга повече от половината от жените и мъжете над 50 години по света. Застаряването на населението предполага, че разпространението на остеопорозата ще нараства, което ще доведе до социално-икономически последици. Въпреки наличната информация, много хора, изложени на риск, остават недиагностицирани или нелекувани.
Съществуващите модели на споделена грижа предоставят възможност за получаване на специализирано лечение и наблюдение на съпътстващите заболявания. Програмата за здраве на костите цели изготвяне на персонализиран терапевтичен план за намаляване и предотвратяване на повторни фрактури. Преди всичко, е важно да се изследва костна минерална плътност (КМП), индекс на телесна маса (ИТМ), наличието на предходни фрактури и употребата на глюкокортикоиди, както и фактори като фамилна обремененост, тютюнопушене и прием на алкохол.
Рискът от счупвания може да бъде намален чрез промяна на начина на живот, включително здравословно хранене с повишен прием на калций и витамин D, ограничаване на алкохола и кофеина, и отказ от тютюнопушенето. Доказано е, че половин до един час умерена физическа активност пет пъти седмично е полезна. Препоръчва се също извършването на упражнения за мускулна сила, гъвкавост и баланс, особено за хора с повишен риск от падане.
За оптимизиране на резултатите и осигуряване на цялостна грижа в програмата „Костно здраве“ пациентите ще бъдат оценявани от специалисти в мултидисциплинарен екип, включващ ендокринолози, ортопеди и физиотерапевти, които ще дават заключения и препоръки.
Подходът на съвместна грижа чрез мултидисциплинарен модел позволява на здравните специалисти с професионални умения и компетенции да работят с всички заинтересовани страни, като специализираните медицински сестри играят ключова роля в координацията на грижите за пациентите.
Сестра Стефка Стоилова, която ще бъде координатор на програмата обясни, че целта е да се насочи вниманието на жените за проследяване и оценка , както и последващо придържане към лечение. Тя ще координира прегледите и лечението на пациентите. Според нея пациентът може да бъде консултиран освен с ревматолог, също с гинеколог, ортопед и други специалисти.
"Ние ще предложим на нашите пациенти изчисляване на техния фрактурен риск с валидирани световни инструменти, така че всеки един, който дори няма и не знае, но иска да си провери състоянието, това може да се случи в рамките на тази програма абсолютно безплатно", обясни сестра Стоилова.
По думите ѝ достъпът до програмата е абсолютно безплатен, ще бъде направен график, който ще бъде съгласуван с пациентите в определени дни и часове. Участниците в програмата ще получат безплатни образователни материали, свързан с добавките, хранителния и двигателен режим.
Пациентите, които желаят да се възползват от услугите на програмата, могат да се свържат с Клиниката по ревматология на УМБАЛ „Свети Георги“ на телефон 032/602-389 или да посетят базата на болницата на бул. „Васил Априлов“ 15-А в Пловдив.
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..