Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ може да направи или дясно, или програмно правителство

Българите отказват да се присъединят към твърдите ядра на партиите и към призивите им за увеличаване на активността. Може да е с процент - два по-висока активността днес, но така или иначе тя влиза в едно плато, точно както и подкрепата за партиите. Коментарът за първите прогнозни резултати от изборите е на политолога Татяна Буруджиева.

В същото време тя вижда в днешния вот и размествания, като първото от тях е, че  ГЕРБ продължава да се отлепва от останалите формации. Второто е, че сборът от подкрепата за двете ДПС-та показва, че те отново са втора политическа сила, защото електоратът на Движението не се разпилява към други партии. 

Буруджиева изрази скептицизъм за успешни преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ след първите изявления на втората политическа сила тази вечер, в които те повториха посланията си от предизборната си кампания.

ПП-ДБ  не отчитат,  че стават все по- малки от ГЕРБ и освен това тяхното спасение се дължи основно на партньорите им от ДСБ и Да, България. Фактът ,че не отчиташ  до каква степен нито можеш да достигнеш до хората, нито хората проявяват активност да се приближат до теб, показва, че в преговорите ще имаме неадекватно поведение от страна на политическите сили. Адекватността означава всеки да си види мястото, на което избирателят го е поставил и да го разбере, коментира Татяна Буруджиева. 

Тезата на политолога е, че ГЕРБ има варианти за съставяне на правителство и те зависят от това колко партии ще влязат в парламента. Единият вариант е ПП и най- вече ДБ да са прагматични партии и да оформят две парламентарни групи. Ако се стигне до разцепление, има възможност да се състави правителство с ДБ, ИТН и с БСП. Това ще е програмно правителство  с ясна политическа отговорност, в което всеки да си носи кръста в управлението. Формулите на ПП-ДБ са формули на мъглата, защото нито знаем кой - кой е, кой го е номинирал и на кого е човек, смята анализаторът. 

 Другият вариант е да се потърси подкрепа от някое от ДПС-та. Разцеплението в Движението води до два резултата. Първият е, че ДПС вече не може да е балансьор в българската политика и това е добрата новина. Така няма да се влиза в управлението през задния вход. Второ сборният им резултат показва, че те са втора политическа сила. Така че вариантите са или за ясна ориентирана вдясно и работеща с ЕК и с ЕНП коалиция , или широко коалиционно представено правителство, фокусирано на програма, а не на десни ценности, прогнозира Буруджиева.

По думите й правителството ще бъде аритметично, но този път трябва да сме наясно какво ще прави това правителство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21