„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на последно място – този разказ трябва да произведе перспектива за това правителство. А виждаме, че основната сюжетна линия се върти около антагонизъм“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Страхил Делийски, политолог и университетски преподавател, който коментира диалога на политическата сцена за съставяне на редовен кабинет.
Той подчерта, че всеки добър разказ, за да отговаря на въобръжението на публиката, трябва да има развръзка, но засега тя липсва и това е проблем.
„Не виждам при така поставените позиции, при така използвания език, как ще се намери онази развръзка, този хепиенд, към който всички казват, че се стремят. Това се повтаря за пореден път. Имаме едни и същи участници в сюжетната линия, които влизат със сходни на предишните си позиции. И вместо в момента те сега да напишат следващата глава за техните взаимоотношения, да я наречем консолидацията на един елит, те продължават в същото русло, сякаш за първи път се вижда. Това не ги издига в очите на гражданите. Усещането, че отново взаимоотношенията между политически елити ще произведат избори, започва да става натрапчиво. А самата идея, че от изборите ще се произведат отношения, които ще произведат нови избори, става все по-демотивиращо за политическо участие“, коментира още политологът.
Страхил Делийски е категоричен, че ако сега отново влезем в нова изборна ситуация, на политиците ще им бъде много трудно да да обяснят смисъла на собственото си съществуване.
„Това ще ги накара правителство да има. Но все пак ще е необходимо смислено да бъде разказано това правителство – какво ще прави и в името на кого ще действа това правителство“, каза още той.
Цялото интервю със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..
2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение. "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..
Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..
"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев. "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той. Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..
Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател. Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..