Отвеждаме ви на природна експедиция до Непал и Хималаите, в поредна среща с Апостол Апостолов от Фондация "Ботаника лайф". В разговорът с събеседника ни, разглеждаме традиционното отглеждане на култури в Хималаите. Интересният разказ за пътуването и срещата с местните селскостопански традиции, за методите на обработване на земята в екстремните условия на живот, можете да чуете в прикаченото аудио.
"От професионална гладна точка, натупахме богати впечатления за земеделието, което се практикува там. Посетихме няколко села, всички те планински, и това, което ни направи впечатление е, че хората са се научили да живеят с географските дадености, със стръмните върхове и гори около тях. Малките градинки и ферми са изцяло терасирани, така изрязани, че да могат да бъдат обработвани земеделски. Първото нещо, което ни впечатли беше подобен на нашия смилянски боб, който местните отглеждат. Изключително ценна култура, която те пазят за собствена употреба и не споделят с туристите. Други интересни култури са чайот - подобен на малка кратунка, от семейството на тиквите и се ползва за приготвяне на различни ястия. Другото интересно растение е циклантерата, която на вкус наподобява краставица и чуска.", споделя Апостол Апостолов.
В края на срещата ни, Апостол Апостолов споделя някои препоръки за есенната градина.
Традиционният камерен концерт "В навечерието на Рождество", който организира Сдружение "Изкуство във времето", ще проведе на 4 декември, във фоайе "Изкуствотека", на НБ "Иван Вазов". Това е четвърто издание на празничния концерт, част от цикъла „Озвучаване на публични пространства с камерна музика“. Участват представители на Сдружението: Евгения..
Химически клуб ,,Драгендорф” се събира тази сряда, 4-ти декември, от 17 часа, във втора аудитория на Химически факултет, на ПУ. Темата на срещата е „Химията – цел и бъдеще“. Програмата е ориентирана както към членовете на клуба, така и към всеки, който иска да бъде част от събитието. Темите в програмата са: клубът – бъдеще и..
В последния ден от фестивалната програма на Втори Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани. Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D..
За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..
От 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира тридневен „Леден фестивал“. Програмата обещава да бъде изключително разнообразна и атрактивна. По думите на Кристиян Владов, главен уредник в музея, събитията в програмата са насочени към всякакви публики с акцент..