Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова, директор на фондация "Европейски институт". 

Трудности ще има в икономическите взаимоотношения между ЕС и САЩ, но не трябва да се стига до крайности като налагане на мита и търговски войни, допълни тя. 

"Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп. Виждаме консервативната позиция по отношение на ограничаване на нелегалната миграция (тук сме на едно мнение), по отношение на разходите за отбрана и др. Притеснително остава, ако се започнат определено "надлъгване", смята Панайотова. 

Тя допълни, че по отношение на войната в Украйна обещанието на Тръмп как бързо, с 1 телефонен разговор ще оправи нещата, не вижда как може да се случи. "Никой и от ЕС не засяга тази тема, да видим днес. Но ЕС е непоклатим по отношение подкрепата за Украйна. Тръмп и администрацията му тепърва ще видят, че никак не е лесно". 

Тя коментира, че ще има опити да се седна на масата на преговори, които досега не се случиха. "Радвам се, че позицията на ЕС за войната в Украйна е единна, въпреки спекулациите на Виктор Орбан и Роберт Фицо. В крайна сметка дори те гласуват като останалите страни от Общността". 

По отношение на конфликта в Израел, Тръмп е голям поддръжник на Нетаняху, припомни Любов Панайотова. "Не очаквам засега конфликтът да спре. Няма начин той да бъде решен по отношение на начина, по който обещават световните лидери - 2 страни на една и съща територия. Това може да стане с 1 държава с 2 автономии. Странно е и мълчанието на арабския свят по темата". 

Ние трябва не да гледаме към Брюксел или Вашингтон, а опирайки се на мощния и проспериращ ЕС, да поемем курс към остра борба към корупцията и злоупотребите, за да процъфти България. Много малко ни трябва, но нашите лидери са с огромно его, коментира още директорът на фондация "Европейски институт". 

Цялото интервю на Елена Крушкова с Любов Панайотова можете да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39