Все още има време за поставяне на противогрипна ваксина. Специално за пловдивски регион грипът идва по-късно, коментира в програма "Точно днес" д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив и член и на националното ръководство на организацията.
Имаме време, но началото на грипа идва някъде по Коледа. Най-добре е да се постави този месец или до средата на декември, допълни лекарят.
Той допълни, че относно безплатното ваксиниране срещу грип на хората над 65 годишна вързраст, капманията е започнала късно в средата на октомври. Според него, по неясни причини за общопрактикуващите лекари, МЗ не може да организира работата си, така че ваксините да се получават в началото на септември и кампанията да започва от 1 октомври и да няма забавяне на вакинирането при тази група хора.
Към момента покритието по-райони е различно, но 80% от доставените ваксините са приложени. Тоест остават около 20% да се прилагат. Това е информация, изнесена на дискусионната среща, от доставчиците на ваксини, допълни д-р Сотиров.
Тема на дискусията са били именно ваксинопредотвратими заболявания и профилактиката им.
По думите му в момента все още има ваксини, но разпределението им е много неравномерно, поясни специалистът.
Според него причината е, че заявките се правят късна пролет и началото на лятото и след това се доставя заявеното количество. Динамиката в листите на джипита обаче променя и нуждата от ваксини -на места има недостиг, на места има излишък. Преразпределянето им е съпътствано от сложна бюрократична процедура.
По данни на фирмите всяка година се бракуват ваксини за около 500 хиляди лева поради това, че не са поставени и не могат да се използват за друго.
Д-р Сотиров обясни, че на срещата са обсъдени различни варианти за по-гъвкава политика и решаване на този проблем.
Единият вариант е ние да заявяваме тези ваксини на етапи, не цялото количество наведнъж. Другият вариант е да се доставят по-рано, краят на септември, за да може ние да организараме работа. Както и един лекар, да може да поставя ваксини по национална програма и на хора, които не са негови пациенти. Както е и при поставянето на ваксините за ковид, което също върви в монета, синхронно с грипните. Те могат да се поставят едновременно и ние ги поставяме на хората, които го пожелаят, разясни общопрактикуващият лекар.
Той допълни, че не срещата освен оптимизирането на процеса на ваксинирането, джипита са поискали и облекчение при документацията и попълването на протоколите за поставяне на ваксината, което е решение на НЗОК.
Цялото интервю с д-р Сотиров може да чуете в прикачения звуков файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..