Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3 процента дефицит не е положителна цел

Николай Василев
Снимка: Ани Петрова



"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката  с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай".

 Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в последните години.

По думите му, минус 3% дефицит не е някаква положителна цел и нещо, от което трябва да сме доволни.

"Представям си, ако нямаше Маастрихтски критерии от минус 3 процента, колко дефицит щяха да постигнат всички хора, които ни управляват в последните 3 години и половина", каза Василев. Според него проблемът е манталитетен:

"Вземаме колкото е възможно повече дългове, правим колкото е възможно по-големи дефицити, харчим колкото може пари за социални разходи и така безкрай".

Николай Василев припомни, че от 1997 година в продължение на близо 15 години България е имала или балансирани бюджети, или големи излишъци, или не много големи дефицити.

"Това бе малко вълнообразно. Сега не е вълнообразно, а само надолу", описа картинно той ситуацията с държавните финанси.

Николай Василев вижда резерви за свиване на бюджетния дефицит в съкращението на държавната администрация.

"Преди 15 години при тройната коалиция се съкратиха 17 000 души, тогава бях министър на държавната администрация. Оттогава населението е намаляло с милион и половина, а администрацията е по-голяма", даде пример Николай Василев.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50