„Климатичните промени ни изправят пред нови предизвикателства и трябва да използваме опита от тази година. Губим хиляди декари с ценни гори, животински видове, влошават се условията за живот в населените места. Наложителни са спешни мерки, които да намалят риска от пожари чрез засилване на контрола от институциите и активна работа на местната власт по превенция“, коментира проф. Янчева.
По данни на ст. комисар Димов от началото на годината до края на октомври са възникнали 4069 произшествия, от които З124 са пожари, а 63 от тях са в горски фонд. „Няма драстична разлика в брой на произшествията, спрямо предходните три години, но горските пожари се характеризираха с изключително бързо и безпрепятствено разпространение. Съответно на средна база за предходните три години унищожените площи при горски пожари са 4034 дка, а през 2024 г. - 36 371 дка, което е драстично увеличение с 811%“, заяви ст. комисар Димов. По думите му условията се влошават от буйната растителност, продължителното засушаване и високи температури, така и лошото стопанисване на горски, полски фонд и урбанизираните територии.
Другият голям проблем са тежките пожари на депата за отпадъци, складовете за съхранение и преработка на пластмаси, както и незаконните сметища, които заедно с автомобилния трафик, отоплението и запрашаването, допълнително допринасят за влошаване на качеството на въздуха.
В доклада са направени и конкретни предложения за намаляване на риска от пожари в горски територии и за засилване на контрола върху незаконните сметища, които ще бъдат изпратени до всички участници в ЕСС и до общините.
Сред тях са подобряване на превантивните мерки, заложени в плановете за защита на горските територии — минерализирани ивици, поддържане на изградени такива, поддържане на пътища за достъп до териториите. Също така повишаване на възможностите за наблюдение и ранно откриване на пожари чрез възстановяване на съществуващите системи, изграждане на нови, осигуряване на наблюдение чрез дронове и създаване на организация за наблюдение от кметовете на населени места.
Също така недопускане образуването на нерегламентирани сметища за растителни и др. отпадъци около населените места, както и засилване на контрола за непочистени от суха растителност дворни места.
С цел намаляване на риска от възникване на пожари в незаконни сметища се препоръчва изграждане на видеонаблюдение на местата, на които най-често се обособяват нерегламентирани сметища, повишаване контрола от страна на общинските и държавните структури и налагане на санкции.
През декември предстои заседание на Областния съвет за намаляване не риска от бедствия с участието на кметовете на всички общини.
Полицейски екипи спират автомобилите към хижа Здравец, които не са с подходящи гуми и оборудване, съобщи кметът на община Куклен Мария Белчева. Тя уточни, че пътят от сутринта се разчиства и е проходим: "Всичко е абсолютно нормално. Горе, освен екип на Първо районно, има и екип на КАТ като не е затворен пътят-просто полицаите правят проверки на..
В Пловдивска област няма затворени пътища заради продължаващия снеговалеж, каза за Радио Пловдив областният управител проф. Христина Янчева. В Пловдив 90 машини работят по почистване на улиците, като с предимство се обработват пътните артерии, по които се движи масовият градски транспорт. Основните улици в Пловдив са обработени с препарати..
Ограничава се движението на камиони с ремаркета и полуремаркета по пътищата на територията на област Смолян заради снеговалеж и снегопочистване, каза заместник областният управител Адриан Петров. Интензивен е валежът в района на Девин, Борино и Доспат. Новата снежна покривка е между 10 и 20 см. На терен са 43 снегопочистващи машини. Няма..
Сняг вали в цялата Пазарджишка област. Гъста мъгла затруднява движението по основните пътни артерии. Няма сигнали за бедстващи хора. В родопската част на региона снежната покривка достига 30 см. Обстановката е нормална при зимни условия, каза кметът на община Сърница Неби Бозов. Снежната покривка в община Пазарджик достигна 20 см. Всички..
Изпълнители от Община "Марица" се обединяват за благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация, когато е на 6 месеца. Сега обаче, се нуждае от 44 000 лева са провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще продължи една..