„Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти“ е посланието, с което WWF-България се обръща към всички с призив да бъдат подкрепена дивата природа. Неправителствената организация започна преди дни кампанията си „Абонирай се за природата“.
Макар и малка по територия, страната ни е на едно от челните места в Европа по богатство на биологично разнообразие, коментират от WWF-България. Оттам отбелязват, че по данни от Червената книга може да се смята, че у нас, включително в българския сектор на Черно море, живеят между 60 и 65 000 вида животни, огромна част от които – безгръбначни. Около 800 нови за науката родове и видове животни са открити и описани на територията на страната ни, посочват още природозащитниците. Голяма част от тях са ендемити за България и Балканския полуостров. Очаквано най-добре проучени са гръбначните животни – 781 познати вида. За съжаление обаче, много от техните популации са изложени на риск, предупреждават от WWF-България.
Освен бракониерството и климатичните промени, една от най-големите заплахи пред едрите хищници у нас е фрагментацията на техните местообитания, заяви ръководителят на програма „Опазване на видове“ във WWF Нада Тошева, цитирана от пресцентъра на организацията. Тя обърна внимание, че мечките обитават огромни индивидуални територии и изминават десетки километри на ден. Маршрутът им обаче често е преграден от магистрали, пътища, инфраструктурни проекти и други опасни за преодоляване бариери, уточни експертът и добави, че затова от WWF са включили в приоритетите си опазването и възстановяване на екологичните коридори, по които те се придвижват.
Дейността по изграждането на екологични коридори се разгръща в няколко планински вериги в Източна Европа, сред които Стара планина, Карпатите и Динарските планини. И макар че работата се извършва на територията на шест държави, тази у нас е особено важна. Наскоро екип специалисти на WWF посети района на Западна Стара планина и с помощта на местните горски служители инсталира фотокапани за наблюдение на дивите животни, обясниха от WWF-България.
Благодарение на фотокапаните изучаваме маршрутите, поведението, брачните и хранителни навици и местообитанията на дивите животни. С тяхна помощ успяваме да идентифицираме нарушенията в екологичните коридори и да предприемаме адекватни действия за тяхното възстановяване, разказа старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. Александър Дуцов. По този начин са определени и участъци за засаждане на диви плодни дървета, които в бъдеще ще увеличат обилието от храна за мечките и по естествен начин ще формират нови екологични коридори.
„WWF вярва, че никой от нас не би искал да вижда дивите животни само на картинка в енциклопедиите с изчезнали видове. Също така не бива да забравяме и че всички те заедно образуват екосистеми, които поддържат равновесието и живота на Земята“, отбелязват от организацията във връзка с новата си кампания.
Празничното издание на предаването “Споделено с Августина” бе изпълнено с нова музика, поздрави и пожелания. Редица любими изпълнители споделиха 24 декември не само със своите семейства, но и със слушателите на Радио Пловдив. Това са: Яница Кънева, Даниела Николова – DaniAN , Niki R:ce, Дани Илиева, Ели Раданова, Тодор Гаджалов и Борис Христов...
В навечерието на Коледа и в предаването Клуб "Неделя" наш специален гост бе Петя Петрова - автор и издател на детска литература. Повлияна от личните предизвикателства по пътя на родителството и убедена, че в българското училище има необходимост от един по-различен прочит на житейските уроци, тя създава проекта "Готови за живота". Всяка детска книга..
Теодора Радилова, Щерион Пилидов, Галя Даскаова бяха наши гости в неделния ефир. Целият ни разговор с тях е достъпен в прикачения звуков файл. Теодора Радилова е родена през 1983 г. в гр. Малко Търново. От малка има влечение към музиката. В гр. Бургас е посещавала уроци по класическо пеене при Ксения Драгостинова. Продължава обучението си..
„Алтер его” - Коледни смехомаратони Коледни усмивки и музика, без излишни приказки – това ви очаква в празничното издание на „Алтер его“. Всичко що е сатира сме го оставили за след Нова година. Бъдете с нас просто, за да се забавляваме – без претенции и с леко сърце! „Алтер его” се излъчва премиерно в събота след новините в 15.00..
Страховете често се появяват, когато най-малко ги очакваме. Покълват малки и незабележими, полека растат и заякват, докато не се вземат надмощие над нас и не се превърнат в… ЧУДОВИЩА! Това важи с пълна сила за изявите пред публика, особено, когато става дума за с ценична треска и сценична изява и как да преодолеем тези страхове. "Чудовище в..