51 проекта ще получат финансиране от община Пловдив като част от Културния календар на града за 2025 година в раздел „Фестивали и значими събития“.
Общият им бюджет е 1 753 000 лв.
С най- много точки от комисията е оцецено проденото издание на „Пловдив чете“, за което ще бъдат дадени 58 000 лева.
С най- високо финансиране са фестивалите „Дни на музиката в Балабановата къща“ и кукленият „Двама са малко- трима са много“, които ще получат по 75 000 лева. С близо 70 000 лева общинска субсидия в каледнара влизат и проектът на Регионалната занаятчийска камара Занаятчийски училище“, „Пловдив вайбс“ на творческия комплекс „Инкубатор“ и форумът за съвремемен театър и танц „Черната кутия“.
Проектът за пълнометражен доку;енталине филм „Спиралата“ е финансиран с 51 000 лева. Одобрен сред музикалнrте фестивали е и „Lost in hils“ като за него са отпуснати 62 000 лева, вместо поисканите почти двойно повече. Със същото финансиране е и проектът „Включи квартала- театър в парка“.
В културния календар влизат още Международните фотографски срещи, Класик Open Air“ на държавната опера, фестивалът на уличните изкуства и ммузикалното събитие „Музикария“, което е ново за Пловдив събитие.
Комисията е одобрила традиционната седмица за съвременно изкуство и Фолклорния народен събор.
Община Пловдив ще подпомогне издаването на списание „Страница“ и провеждането на Фестивал на Световната литература. Също и Дни на аржентинската култура и изкуство.
10 проекта са в списъка резезерви, като първи сред тях е фестивалът „Пловдив- древен и вечен“.
Извън класирането са Биреният фестивал и фестивалът „Пловдив мези“.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..