Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят демократчиния ред трябва да спрат разпада или да идва "Горския".
Партиите трябва да се самосъхранят, за да запазят правото си на политическа функция и да бъдат част от демократичния свят. Ако не желаят това, трябва да знаят, че всички политически формации, които са подпомагали появата на диктатура, първи са изгаряли след това, предупреди професорът.
Български партии, подклаждани отвън, успяват да преминат изборната бариера с една единствена теза - "парламентът е лош, парламентаризмът не е добра идея,трябва ни силна ръка, трябва ни нещо ново, трябва да напуснем демократичните институции на свободния свят, да бъдем против еврото, всичко е лошо и ... да идва бащицата"
В момента антиевропейските сили в българския паламент са мнозинство, посочи проф. Палангурски.
Според него доста се изостри елементът с купения или дирижиран вот и се видяха много груби наррушения, които може и да не променят основната картина, но рушат доверието. Следващата крачка е да кажат - не ни трябват избори , а това вече е страшното, това е лгитимацията за идването на авторитарна власт.
Ако ликвидираме правото на избор, което е фундамент на демократичната система - значи сме приключили. Т.нар разочарован избирател е манна небесна за диктаторите.
Във връзка с несъстоялия се все още избор на председател на парламента, проф. Паланурски припомни, че в българската практика нама устойчив прицип той да е от първата политическа сила. В началото на 20 век в страната се управлява от коалиционни правителства, в които се договарят участията в управлението. Имало е всякакви случаи - третата партия, без да има нито един министър да поеме парламента и да осигури мнозинство или втората да поеме НС, за да може първата да вземе МС.
Когато нямаш мнозинство от 121 гласа няма какво да очакваш, трябва да "търгуваш" поста на председател, за да съставиш мнозинство за изпълнителната власт, категоричен е историкът.
Трябва да се формира мнозинство по няколко основни критерии, четири- пет опорни точки, които задоволяват интересите всички. Политичите са длъжни да го направят.
Иначе този път "Горският" ще дойде. Проф. Палангурски няма съмнение, че това ще е формация около президента с подкрепата на Москва. И сега в парламента бродят руски проксита и от българския избирател парче по парче се отцепва европейската му визия.
Затова голяма е отговорността на първата и на втората политическа сила, каза проф. Палангуски и се пошегува с това, че обикновено превратите се правят от военни, а нашите в момента и един камион не могат да изкарат от казармите, така че поне за това може да сме спокойни.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..