Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят демократчиния ред трябва да спрат разпада или да идва "Горския".
Партиите трябва да се самосъхранят, за да запазят правото си на политическа функция и да бъдат част от демократичния свят. Ако не желаят това, трябва да знаят, че всички политически формации, които са подпомагали появата на диктатура, първи са изгаряли след това, предупреди професорът.
Български партии, подклаждани отвън, успяват да преминат изборната бариера с една единствена теза - "парламентът е лош, парламентаризмът не е добра идея,трябва ни силна ръка, трябва ни нещо ново, трябва да напуснем демократичните институции на свободния свят, да бъдем против еврото, всичко е лошо и ... да идва бащицата"
В момента антиевропейските сили в българския паламент са мнозинство, посочи проф. Палангурски.
Според него доста се изостри елементът с купения или дирижиран вот и се видяха много груби наррушения, които може и да не променят основната картина, но рушат доверието. Следващата крачка е да кажат - не ни трябват избори , а това вече е страшното, това е лгитимацията за идването на авторитарна власт.
Ако ликвидираме правото на избор, което е фундамент на демократичната система - значи сме приключили. Т.нар разочарован избирател е манна небесна за диктаторите.
Във връзка с несъстоялия се все още избор на председател на парламента, проф. Паланурски припомни, че в българската практика нама устойчив прицип той да е от първата политическа сила. В началото на 20 век в страната се управлява от коалиционни правителства, в които се договарят участията в управлението. Имало е всякакви случаи - третата партия, без да има нито един министър да поеме парламента и да осигури мнозинство или втората да поеме НС, за да може първата да вземе МС.
Когато нямаш мнозинство от 121 гласа няма какво да очакваш, трябва да "търгуваш" поста на председател, за да съставиш мнозинство за изпълнителната власт, категоричен е историкът.
Трябва да се формира мнозинство по няколко основни критерии, четири- пет опорни точки, които задоволяват интересите всички. Политичите са длъжни да го направят.
Иначе този път "Горският" ще дойде. Проф. Палангурски няма съмнение, че това ще е формация около президента с подкрепата на Москва. И сега в парламента бродят руски проксита и от българския избирател парче по парче се отцепва европейската му визия.
Затова голяма е отговорността на първата и на втората политическа сила, каза проф. Палангуски и се пошегува с това, че обикновено превратите се правят от военни, а нашите в момента и един камион не могат да изкарат от казармите, така че поне за това може да сме спокойни.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..
Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..