Тази година за трети пореден път ще се проведе Седмица на редките болести в Европарламента в Брюксел от 18- ти до 20- ти ноември . Мисията на инициативата е да се даде възможност на пациентските застъпници да придобият знания и умения, които да им позволяват да участват ефективно, за да имат пряко въздействие върху живота на хората, живеещи с рядко заболяване и техните семейства. Това коментира за програма "Точно днес" Лидия Витанова – председател на сдружение „Заедно срещу саркома“, която ще вземе активно учасите в инициативата.
Тя ще се срещне с членовете от Европейския парламент от България, които са пряко ангажирани с редките болести и ще обсъди с тях какво може да се направи за непосрещнатите нужди на тези пациенти.
Идеята ни е насочим вниманието в тази посока - какво можем заедно да направим на европейско ниво, така че във всички страни достъпът до ефективна медицина, бърз достъп до лечение, бърза диагностика да се подобри значително, обясни Витанова, която е и пациентски застъпника в Европейската референтна мрежа за детския рак.
Моята мисия е да говоря не само за саркома, но като цяло за детския рак, за неравенствата в различните страни и особено в тези от Източна Европа. Разликата в нивата на преживяемост при детския рак е много голяма. В нашите страни е с около 20% по-висока от останалите европейски страни. Целта ми е да отида и да поставя тези въпроси на масата, това да обсъдим и да потърсим решение как може да подобрим средата за тези деца, които боледуват.
Проблемите у нас идват основно от липсата на регистър на пациентите с онкологични заболявания и особено на редките онокологични заболявания.
Сдружение „Заедно срещу саркома“, с подкрепата на Портал на пациента, стартират в тази толкова важна европейска седмица информационна кампания, посветена на рядкото онкологично заболяване саркома. Тя ще продължи през целия месец ноември.
Саркома или първичен рак на костите и/или меките тъкани, е рядко онкологично заболяване. В световен мащаб то представляват около 1% от всички ракови заболявания при възрастни хора и приблизително 20% от онкологичните заболявания при децата.
Според Витанова в България няма мултидисциплинарен подход в лечението на саркома. Основен проблем е , че в България нямаме център за лечение на този вид заболявания. Различни специалисти, на различни места осъществяват част от диагностиката и лечението на пациентите със саркоми, като липсва обединение и организираност под някаква форма.
Интервюто е в прикачения звуков файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..