В позиция до медиите те определят като абсурдни обясненията на заместник-кмета Пламен Панов, който, според тях, прехвърля отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив“ и подменя истинския проблем.
Припомняме, че в кулоарите на общинската сесия вчера зам.-кметът Панов обясни, че няма забрана от страна на кмета Димитров мозайките да бъдат почиствани. Съветниците от ПП-ДБ обаче отново твърдят, че има еднолична заповед-забрана към Общинския институт „Старинен Пловдив“ да поддържа културния паметник, без да е възложена грижата на някой друг.
Затова съветниците настояват министерството на културата да се произнесе за правомощията и отговорностите за управлението и поддръжката на мозайките на Епископската базилика. Друго искане е да бъдат дадени насоки за спешна поддръжка на мозайките и опазването им от по-нататъшно увреждане. За целта съветниците изискват от ведомството да координира действията между Общински институт „Старинен Пловдив“, Регионалния археологически музей и други компетентни органи.
Директорът на археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов също заяви, такава забрана от страна на кмета няма. Той съобщи, че другата седмица от археологическия музей ще направят отново проверка на състоянието на мозайките.
"Кметът всъщност изпълнява предписанията на Инспектората, да се спре всякакво разрушаване на подови мозайки, дълбане в дълбочина. Те са две различни неща - едно е да поддържаш горе плесени на реставрираните мозайки, друго е да разрушаваш подови нива и да дълбаеш в дълбочина", коментира той.
Ако бъде потвърдено, че мозайките не са добре поддържани, ще бъде наложен акт от инспектората на Министерство на културата на Старинен Пловдив, които стопанисват Епископската базилика.
Позицията на ОИ "Старинен Пловдив" гласи:
На 15.04.2024 г. по сигнал с вх. № 45-00-126/28.03.2024 г. в Епископската базилика на Филипопол беше извършена проверка от ГД ИОКН към Министерство на културата, а на 16.04.2024 г. беше издадено Разпореждане за прилагане на принудителни административни мерки на ОИ „Старинен Пловдив“, последвано от Констативен протокол от проверката.
Във връзка с констатирането на извършваните от екипа на Института дейности по поддръжка на мозайките и археологическите структури са дадени следните писмени предписания към ОИ „Старинен Пловдив“: 1. „да се преустановят всички дейности, свързани с намеси по ЕНАКЦ Епископска базилика на Филипопол. Срок: Постоянен“ и 2. „Да се изготви и предостави на МК, НИНКН и РАМ – Пловдив, пълна документация за извършените намеси на обекта, след 30.07.2020 г. Срок: 01.06.2024 г.“
Административната процедура, в хода на която са съставени Разпореждане за ПАМ и Констативен протокол, е обжалвана от Общински институт „Старинен Пловдив“. На този етап е налице решение на първоинстанционния съд, което не е окончателно и не е влязло в сила.
В изпълнение на издаденото Разпореждане за ПАМ от 16.04.2024 г. от страна на ОИ „Старинен Пловдив“ са преустановени всички превантивни и поддържащи дейности по ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ и в указания срок до 01.06.2024 г. е изпратен Доклад за проведена консервация и реставрация на подови мозайки от обект „Епископска базилика на Филипопол“ – Пловдив, след приключването на проект за „Защитно покритие, реставрация и експониране на Епископската базилика на Филипопол 2015 – 2020 г. и приемането на КРР дейности за приключили с Комисия по определения в ЗКН ред“ съответно до МК, НИНКН и РАМ – Пловдив.
В доклада е обърнато внимание, че само месец след връчването на Разпореждането за налагане на ПАМ и преустановяването на поддържащите дейности по подовите мозайки на Базиликата, тяхното състояние е притеснително – „по повърхността на мозайките в определени проблемни участъци вече се наблюдава развитие на плесени, алги, ефлоресценция на соли и повърхностна деструкция на тесери от нестабилни скални породи. Това от една страна влияе деструктивно върху мозайките и хоросана, а от друга създава лошо впечатление у посетителите за не поддържане на обекта“.
Поради наложената забрана за извършването на „всички дейности, свързани с намеси върху ЕНАКЦ „Епископската базилика на Филипопол“ вече седем месеца не се извършва почистване на мозайките от прах и други замърсявания, свързани с ежедневното функциониране на обекта. В резултат на това мозайката придобива неугледен и неподдържан вид.
Протестно шествие "Нито една повече" се проведе тази вечер в Пловдив по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. То се организира за трета година в града и за седма в София. Десетки се събраха пред Централната поща в Пловдив, за да изразят позицията си срещу домашното насилие и да заявят исканията си. Основната цел е да кажем..
Първо за последните шест години огнище на чума по дребните преживни животни откри Българската агенция по безопасност на храните във Велинград. Заболяването е констатирано пет свързани животновъдни обекта с близо 1 800 овце. Стопаните са прикривали заразата над половин месец. През това време животните са леквани от регистрирани ветеринарни лекари без..
Джип с пловдивска регистрация е заснет да шофира в насрещното платно на магистрала "Тракия" край Пловдив със 140 километра в час. Видеото бе публикувано в социалните медии, включително с регистрационния номер на автомобила, и предизвика гневни коментари. Клипът е публикуван днес, но опасното шофиране на 104-ия километър на магистралата е заснет..
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в страната ще се промени от началото на 2025 г. Това сочат разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, заложени в проект на решение, което ще бъде публично обсъдено на 28 ноември – четвъртък, в сградата на регулатора. В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик цената ще се вдигне с 0,3%, а за..
До 31 януари следващата година ще бъде завършен булевард „Александър Стамболийски“ в район „Южен“. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров, който е провел срещи в МРРБ с изпълнителите на Южния обходен колектор. Подписан е и линеен график с конкретните дейности и срокове. Кръстовищата, които са ключови по проекта, ще бъдат направени през..