Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на растежа

Сезон 3, Епизод 4

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова. Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт.

За да я използваме, се налага да се разделим с (несъзнателното) приемане, че икономиката работи подобно на тостер: ако е включен 10% повече време, ще изпече 10% повече филии.

Представете си, че имате само едно евро и то се удвоява всеки месец за една година. В края на годината това едно евро ще стане над 4000 евро. Звучи невероятно, но точно така работи сложната лихва — малки стъпки, които водят до големи резултати, дори неочаквано големи резултати.
Тази идея е толкова мощна, защото показва как малките действия, натрупани с времето, могат да доведат до огромни резултати. Но сложната лихва не се отнася само за парите — тя е за всякакъв вид усилия, мисли и решения, които се натрупват във времето. В този епизод разглеждаме как сложната лихва може да ви помогне да изградите оптимизъм и устойчивост, дори когато (или особено когато) нещата изглеждат несигурни.

Най-мощната сила в света може да не са само парите или усилията, а времето. Дайте време на действията и мисленето си да се развият и ще бъдете изненадани колко много могат да се променят.

Но наистина, какво общо има това с оптимизма? Когато светът изглежда несигурен и труден за предвиждане, силата на натрупването може да ни помогне да останем позитивни. Малките ни ежедневни действия и решения натрупват ефект, който може да ни подготви за успех, дори когато не знаем точно как ще се развият нещата в бъдеще.

Особено интересно е, че този вид растеж не се случва по права линия. В началото прогресът е бавен, но после се ускорява. Повечето от нас очакват нещата да се развиват постепенно — ако положим малко усилия, получаваме малка награда. Но в действителност, прогресът не винаги работи така, всъщност почти никога не работи така. Понякога не виждаме много промяна в началото, но с времето той се ускорява и става много по-голям, отколкото сме очаквали.

Помислете за това как се учи да карате велосипед. В началото изглежда, че никога няма да се получи. Клатите се, падате и е трудно. Но в един момент всичко се подрежда. Изведнъж карате без да се замисляте. Това е нелинейността в действие — ученето е бавно в началото, но после се ускорява. Ключът е в търпението и постоянството.

Един от най-добрите начини да научите децата си за нелинейността е чрез малки, последователни действия. Ако практикуват нещо — било то четене, спорт или дори доброта към другите — в началото може да не видят голям прогрес. Но им напомнете, че колкото повече го правят, толкова по-лесно и по-добре ще става.

Научете децата си, че малките последователни усилия — независимо дали са свързани със спестяване на пари, изучаване на ново умение или развиване на позитивна нагласа — се натрупват с времето. Тайната е да продължат напред, дори когато изглежда, че няма голям напредък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10