Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.
Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на живеещите в района на 50 процента, а останалите 50 касаят рекултивацията на терена или извозването на утайките на друго място, за да не се стигне до екологична бомба. Община Садово е собственик на терена, но Телчаров е категоричен, че не е ангажимент на местната власт да финансира проекта за рекултивация, защото принципът е замърсителят плаща, а замърсителят е ВиК – Пловдив.
Въпреки всичко община Садово съдейства, за да се осигури финансиране на проекта, каза председателят на ОбС. В момента той е представен на проектантите, за да го актуализират към днешна дата, тъй като е изработен през 2018-та година. Той предвижда утайките да бъдат повдигнати, за да бъде поставен непропусклив слой ПВЦ – мембрана отдолу, а също и отгоре, след което да бъде засипан с почва и залесен с подходящия вид растителност, разказа Телчаров. Той е категоричен, че финансирането трябва да бъде осигурено от държавата, тъй като собствените средства на общината са недостатъчни.
Проблемът е, че трябва да се направят количествено-стойностни сметки, тъй като проектът е от 6 години, а натрупаната инфлация през последните години ще наложи оскъпяването му. При изготвянето на проекта за 6-7 милиона лева тогава авторите му са имали контакт с фирма от САЩ, която да достави ПВЦ-мембраната, но сега не е ясно дали същата фирма може да даде оферта и на каква цена, разясни още той. Проектът трябва да включва още изграждането на дренажна система и противопожарни просеки, за да не се допуска повторение на ситуацията от края на октомври. Той подчерта, че най- важно е здравето на хората и екологичната сигурност на района.
Фирмата, която преработва проекта, не е дала краен срок за приключването му.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..