"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател.
Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани възможностите за съставяне на правитество, за избор на главен прокерор, за това дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да продължи да функционира и да избира на свой ред ръководителите на съдилищата и прокуратурата.
"Сега вече отиваме и до самите основи на държавността. Възможно ли е парламентът (България е парламентарна република), изобщо да заработи. Наистина трябва да си дадем сметка, и политици, и граждани-че това е не просто огромно разочарование, но и огромен риск една след друга да отказват да работят системите, върху които се крепи държавността в България", коментира Боряна Димитрова.
По думите и, това не е просто политическа игра и надхитряне, а отказ от работа на фундаменталните държавни институции.
Според социолога, изход от ситуацията може да има с промяна на процедурата за избор на председател на Народното събрание. Димитрова припомни, че процедурата не е фиксирана в Конституцията, а само в правилника на парламента.
"Най-чистата процедура в тази ситуация би била този, който получи на втори тур по-голям брой гласове, без да се търси непременно мозинство, да бъде председател на парламента" , предлага тя. Единственият проблем в случая, според нея, би бил фактът, че в този случай се преминава към променя на правилника преди да е избран председател.
Според Боряна Димитрова, още в момента, в който партиите са видели и осъзнали резултатите от изборите, са си направили извода, че оттук нататък отиват на нови избори.
"Така партиите не се готвят да избират председател на парламента, не се готвят да правят стъпки към формиране на мнозинство, а се позиционират за едни нови избори. Няма реално желание от нито една политическа сила в тази сложна конфигурация да се формира управленско мнозинство. И оттам нататък всяко предложение, което се прави, се прави по такъв краен начин, по който то сякаш чака да бъде отхвърлено", смята Боряна Димитрова.
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...
"Обръщането на посоката след отказа на Бойко Борисов да е премиер, е ясна. Ако не се случи нещо извънредно, това означава само и единствено нови избори, което би означавало някакво облегчение за изход от патовата ситуация". Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Александър Христов. По думите му, комуникационните сигнали веднага след..