"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател.
Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани възможностите за съставяне на правитество, за избор на главен прокерор, за това дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да продължи да функционира и да избира на свой ред ръководителите на съдилищата и прокуратурата.
"Сега вече отиваме и до самите основи на държавността. Възможно ли е парламентът (България е парламентарна република), изобщо да заработи. Наистина трябва да си дадем сметка, и политици, и граждани-че това е не просто огромно разочарование, но и огромен риск една след друга да отказват да работят системите, върху които се крепи държавността в България", коментира Боряна Димитрова.
По думите и, това не е просто политическа игра и надхитряне, а отказ от работа на фундаменталните държавни институции.
Според социолога, изход от ситуацията може да има с промяна на процедурата за избор на председател на Народното събрание. Димитрова припомни, че процедурата не е фиксирана в Конституцията, а само в правилника на парламента.
"Най-чистата процедура в тази ситуация би била този, който получи на втори тур по-голям брой гласове, без да се търси непременно мозинство, да бъде председател на парламента" , предлага тя. Единственият проблем в случая, според нея, би бил фактът, че в този случай се преминава към променя на правилника преди да е избран председател.
Според Боряна Димитрова, още в момента, в който партиите са видели и осъзнали резултатите от изборите, са си направили извода, че оттук нататък отиват на нови избори.
"Така партиите не се готвят да избират председател на парламента, не се готвят да правят стъпки към формиране на мнозинство, а се позиционират за едни нови избори. Няма реално желание от нито една политическа сила в тази сложна конфигурация да се формира управленско мнозинство. И оттам нататък всяко предложение, което се прави, се прави по такъв краен начин, по който то сякаш чака да бъде отхвърлено", смята Боряна Димитрова.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..