„Обществото или отхвърля идеята за гласуване, или получаваме разбит парламент, но резултатът е един и същ – задачите не се изпълняват“, коментира Бабикян.
Според него демокрацията в страната функционира на „феодален принцип“, който не отговаря на представата на българите за демокрация. Политическите сили остават разделени, като „партиите от миналото създадоха корупцията и направиха живота на българите нетърпим“, а факторите на промяната не успяват да се справят със ситуацията.
„Смешно е да мислим, че тези, които са създали системата, ще я променят в ущърб на себе си“, подчерта той. Бабикян допълни, че разединението на политическите сили прави невъзможно създаването на ефективна управленска коалиция.
Той отбеляза, че сегашната политическа ситуация затруднява ефективността на възможните протести. „Сега уличните протести няма кого да свалят – служебното правителство или предишното на „сглобката“? Протестите са смислени, когато трябва да се събори една система, но не и когато трябва да се изгради нов дом.“
Той посочи, че настоящата власт се концентрира около ГЕРБ и Делян Пеевски „с подкрепата на президента Радев“, което допълнително усложнява политическата обстановка, защото настоящото управление е сурогатно.
Според Бабикян, нови избори няма да променят ситуацията: „Един нов вот изглежда като тъпо начинание. Вече няколко пъти го правим, но това не променя средата.“
Алтернативата, твърди той, е в създаването на широка гражданска коалиция заедно с партиите, искащи промяна. Тази коалиция трябва да бъде заявена още преди изборите и да се фокусира върху борбата с корупцията.
„Мафията няма как да бъде преодоляна с половинчати мерки и усмивки“, категоричен е Бабикян.
В заключение той отбеляза, че в цивилизования свят политическите кризи често водят до смяна на лидерите в партиите. „Лидерите трябва да отстъпят назад и да дадат шанс на някой по-талантлив да работи.“
Арман Бабикян подчерта, че не бива вината за ситуацията да се хвърля върху избирателите, а върху политиците, които трябва да поемат отговорност и да покажат реална воля за промяна.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..