Групата на БСП в Общинския съвет на Пловдив внесе питане до кмета Костадин Димитров за пловдивските подлези. Председателят на групата Калин Милчев подчерта, че в момента те са неглижирани и настоя за цялостна концепция за тяхното развитие.
От БСП искат още да получат отговор и дали е възможно да се създаде регионален културен институт Епископска базилика и антични мозайки. Подлезите на града, особено тези, които са разположени в непосредствена близост около главната улица и кв. "Капана", имат своето място в създаването на културния и туристически облик на Пловдив.
В дневния ред на сесията на 07.11.2024 г., имаше точка за отдаване под наем за срок от 5 години на част от самостоятелните обекти в пешеходен подлез "Археологически". Преди заседанието на Общинския съвет точката беше оттеглена от вносителя и дебат по темата така и не се състоя.
От години пловдивските подлези са неглижирани, правени са всевъзможни опити за атрактивното им отдаване като търговски площи. Изпълнявани са причудливи строително монтажни дейности, за да се повиши инвеститорския интерес, но за съжаление резултатите са видими и общото становище е, че са съмнителни, се казва в питането. Подлезите са свързващи звена в градската инфраструктура, подпомагат нейното развитие и способстват за решаване на редица проблеми, каза в зала Калин Милчев.
Общинските съветници от БСП за България смятат, че е необходимо Община Пловдив да създаде концепция и работеща формула за развитие на пешеходната инфраструктура в центъра на града, част от която са подлезите, местата за паркиране, а също така и пешеходният мост, чиято концесия изтича скоро.
Съветниците от БСП за България отправят и питане относно античните мозайки и възможното основаване на Регионален институт, който да се грижи за тяхното съхранение, поддръжка и експозиция. Може би решение на част от въпросите е учредяването или на Национален, или на Регионален културен институт "Епископската Базилика и късноантични мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“. Това би бил проект за институт от стратегическо значение за опазването и управлението на културното наследство в Пловдив, а и в Република България.
Създаването на специализирана структура ще осигури необходимите ресурси и експерти за ефективно управление на този ценен културен ресурс, ще съхрани и ще укрепи неговото международно признание, подчерта още Милчев.
Тежка катастрофа затвори пътя Смолян-Пловдив. Произшествието е станало при разклона за село Забърдо. Ударили са се такси и друг лек автомобил. Според очевидци, таксито рязко е навлязло в лентата за насрещно дрижение и така се е стигнало до челен сблъсък. Пострадали са шофьорът и двама пътници. Ранените са откарани в МБАЛ-Смолян. Пътят е затворен за..
Пловдивчани отбелязаха 177-тата годишнина от рождението на поета - революционер Христо Ботев на церемония пред паметника му в Цар-Симеоновата градина. Участие в честванията взеха почетни формирования от Пловдивския гарнизон – Военен духов оркестър, народни представители, общинска и градска власти. Информацията допълва Яница Марова: С военен..
Категорично заявявам, че няма подадени сигнали за насилие от страна на гранични полицаи срещу мигранти, каза в Пловдив служебният вътрешен министър Атанас Илков. „Колегите са достатъчно подготвени и с достатъчно опит, за да си изпълняват задълженията по закон“, добави той. Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит..
Продължава разчистването на Троянския проход през път Троян – Кърнаре. Преминаването през него бе временно ограничено за всички моторни превозни средства след снеговалежите в края на декември м. г. и влошените метеорологични условия. В най-високия Старопланински проход на места преспите достигаха до 2-3 метра. 10..
19- годишният Иван Зисов спаси Светия кръст във водите на река Марица в Пловдив. Младежът е студент в УХТ в града. Над 100 души се хвърлиха в студените води на реката, за да уловят хвърления от митрополит Николай кръст. Иван сподели, че му предстои тежка операция и се надява всичко да бъде благополучно. Преди два дни той сънувал, че вади..