Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

600 000 лева повече в Културния календар на Пловдив за 2025 г.

След кратък дебат с 46 гласа „За“ Общинският съвет на Пловдив прие Културния календар за 2025 години. Той е на обща стойност 4 милиона 350 хиляди лева, който е увеличен с 600 000 лева в сравнение с този от настоящата година. 

Общинският съветник от „Възраждане“ Господин Апостолов поиска да разбере защо за честванията на национални празници има заложени най-малко средства. Стефан Шилев от ГЕРБ подчерта, че трябва да се гледа качеството, а не количеството. Ресорният заместник-кмет Пламен Панов заяви, че това са само средства, които са за техническото обезпечаване на честванията. Отделно културните институти на Пловдив получават средства за реализиране на културна програма за тези празници. 

Най-много средства – малко над 2 милиона лева се отделят за следващата година по реда на Наредбата за финансиране на проекти по програма „Култура“, което представлява 47,41 % от общия бюджет на Културния календар. От тях 1 милион 753 хиляди лева са за фестивали и значими събития. 

Сумата осигурява финансиране на 51 проекта, като с най-много точки е оценен фестивалът „Пловдив чете“. Той получава финансиране от 58 000 лева. 

С най- високо финансиране са фестивалите „Дни на музиката в Балабановата къща“ и кукленият „Двама са малко- трима са много“, които ще получат по 75 000 лева. 

С близо 70 000 лева общинска субсидия в каледнара влизат и проектът на Регионалната занаятчийска камара Занаятчийски училище“, „Пловдив вайбс“ на творческия комплекс „Инкубатор“ и форумът за съвремемен театър и танц „Черната кутия“.

В звуковия файл можете да чуете интервю със заместник-кмета на Пловдив Пламен Панов. 

По публикацията работи: Марин Данев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12