Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“.
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ спечели проект на обща стойност 20 милиона лева, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът „Дигитални устойчиви екосистеми – технологични решения и социални модели за устойчивост на екосистеми (ДУЕкоС)“ е част от мрежата от изследователски висши училища в България. Това каза проф. Невена Милева, заместник-ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“:
„Целта на проекта е да работим по т.нар. устойчивост на екосистеми, което включва приложение на концепцията на екосистемните услуги и в себе си интегрира екологични, социални и икономически принципи“.
Целта е да се решават проблеми, породени от засиления антропогенен фактор. Целевите групи по проекта всъщност са цялото общество, посочи проф. Милева: „... защото проектът предвижда и екологични решения, резултати, свързани с биотехнологиите, които биха могли да се прилагат в медицината, в хранителната индустрия. Имаме и отделна част, която се занимава с модерни съвременни образователни системи, т.е. методи за образование, дигитализация, т.нар. „умни градове“.
Дейностите по проекта са разпределени в няколко групи, свързани с изследване и анализ на околната среда, международно сътрудничество, стимулиране на научно-приложни изследвания и др.
Вече има и конкретни резултати, например джибри от различни сортове грозде, които съдържат различно количество полифеноли, полизахариди, фибри.
"Разработихме биотехнологичен процес и продукт, който може да се прилага като антиоксидантен комплекс за превенция и контрол на оксидативния стрес при преддиабетно състояние и диабетно болни. Друг интересен резултат в областта на биотехнологиите е разработването на нови портативни апарати за измерване количеството на активни вещества в козметични и хранителни продукти. Имам предвид масов продукт в козметиката, който е съставката за избелване на кожата. Ние в момента работим биосензор за дедекция на вещества, които подтискат процеса на пигментация на кожата".
Проф. Милева допълни, че в университета е инсталиран референтен уред, разработен по специална технология, и с тяхната експертиза и апаратна част са търсен партньор в граждански инициативи за мониторинг на въздуха.
Друг интересен момент като резултат от нашата работа е т.нар. „живи стени от мъх“, които традиционно се използват за подобряване на градската естетика и качеството на въздуха. В рамките на проекта ДУЕкоС те са първите за България и за първи път в международен мащаб ги използваме като инструмент за мониторинг на качеството на въздуха. Това, разбира се, е директен принос към местните и държавни органи в сферата на околната среда за смекчаване на проблемите в екологично засегнатите райони.
Резултатите от проекта ще дадат нова насока при изследването на замърсяване на околната среда, климатичните промени, пречистване на околната среда и водите, особено от пластмаси. ПУ вече има 2 заявки за международни патенти и подготвяме още 3, така че това са добри резултати от проекта, който дори не е завършил, каза проф. Милева.
Друг аспект е изграждането на смарт център за нови образователни технологии.
„Навсякъде в момента говорим за дигитализация, за съвременни методи за обучение, приложение на STEM и STEEM технологии в училищното образование. Ние в този център ще предлагаме широко обучение и на действащи учители, и на бъдещи студенти, които ще бъдат учители и ще прилагаме изключително съвременни образователни технологии.
Проектът на ПУ стартира през февруари 2023 г. и ще приключи през юни 2026 г.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..